Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Gdzie się kończy zakaz? cz.2

Data publikacji: Autor: (maj)

 Wiemy, że skrzyżowanie odwołuje znak zakazu. Jednak na drodze dwujezdniowej skrzyżowanie odwołuje obowiązywanie zakazu wyłącznie na tej jezdni, która łączy się z drogą poprzeczną.

Przeczytaj też: Gdzie się kończy zakaz? cz.1

Popatrzmy na rysunek. Na jezdni z lewej strony pojazd A stoi przed znakiem zakazu zatrzymywania. Nie popełnia wykroczenia. Pojazd B stoi już za znakiem, a więc na zakazie. Na tej części drogi zakaz obowiązuje do skrzyżowania. Zatem pojazd C może już swobodnie przystanąć za skrzyżowaniem pamiętając o zachowaniu odległości 10 m od skrzyżowania, gdzie zatrzymywać się nie wolno.

Na jezdni obok wszystkie trzy pojazdy stoją w sposób niedozwolony. Na całym odcinku obowiązuje bowiem zakaz zatrzymywania. Jezdnia nie ma połączenia ze skrzyżowaniem, więc skrzyżowanie nie odwołało zakazu. W tym przypadku zakaz odwołać mogą jedynie znaki.

Pokazaliśmy trzy znaki odwołujące zakazy - ze strzałką wskazującą, że znak obowiązuje do tego miejsca, z tabliczką koniec oraz uniwersalny znak odwołujący wszystkie zakazy obowiązujące wcześniej. W pokazanym przypadku odwoła nie tylko wspomniany wcześniej zakaz zatrzymywania, ale też znak ograniczenia prędkości.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • peeter28 (gość)

    Witam. Pytanie mam takie: czy znak ograniczenia prędkości odwołuje zakaz zatrzymywania i postoju? Pozdrawiam.

  • peeter28 (gość)

    Czy ktoś mi tu odpowie o tym że znak ograniczenia prędkości odwołuje, znak zakazu zatrzymywania. Gdzie jest to zapisane? czy znajdę to w kodeksie? Czy jest o tym przepis? Jak jest to gdzie szukać.

  • Piotr (gość)

    Inne znaki zakazu nie odwołują wcześniejszych znaków zakazu. Obowiązują wszystkie aż do odwołania.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości