Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Gdzie sprzedać?

Data publikacji: Autor: (ms)

Używane samochody sprzedaje się w Polsce z ogłoszeń, w komisach i na giełdach. Niekiedy sprzedaje się znajomemu, ale jest to raczej margines naszego handlu.

Używane samochody sprzedaje się w Polsce z ogłoszeń, w komisach i na giełdach. Niekiedy sprzedaje się znajomemu, ale jest to raczej margines naszego handlu.

 

Z punktu widzenia sprzedającego samochód, najatrakcyjniejszym miejscem sprzedaży powinna być giełda. Warunki tam panujące nie ułatwiają rzetelnych oględzin auta, nie ułatwiają też oględzin i weryfikacji dokumentów, ani ewentualnej rozmowy o wadach technicznych. Niekiedy trudno odbyć jazdę próbną, ponieważ trzeba z giełdy wyjechać, często bez szans na powrót, gdyby transakcja nie doszła do skutku. Kupującego ogarniają zwykle emocje, które dobrym doradcą nie są. Z tych właśnie względów łatwiej jest sprzedać samochód. Jest tylko jeden problem. Giełdy zdominowane są przez handlarzy, którzy na samochodach się znają i chcą kupić je jak najtaniej. Dlatego uzyskanie rynkowej ceny będzie bardzo trudne. Wjazd na giełdę samochodem osobowym kosztuje od 30 do 60 zł.

W komisie
Nieco lepszym (z punktu widzenia skuteczności sprzedaży) rozwiązaniem jest sprzedaż komisowa. Auto trzeba  jednak pozostawić na komisowym placu (jeszcze nie ma pieniędzy na nowy, a jeździć już nie można), cena jaką uzyska sprzedawca będzie ponadto niższa, chociażby o prowizję komisu. Nawet jeśli auto sprzeda się szybko, to najczęściej na kredyt, a więc na pieniądze trzeba czekać przynajmniej tydzień (tyle trwają formalności bankowe). Prawdopodobieństwo sprzedaży jest jednak większe niż na giełdzie. Prowizja komisu wynosi przeciętnie 3 proc., ale nie mniej niż 1000 zł.

Z ogłoszenia
Dla sprzedającego samochód zadbany i cieszący się popytem, bodaj najlepszym rozwiązaniem jest ogłoszenie prasowe. Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób najczęściej sprzedają swoje auta bezpośredni właściciele. Oczywiście handlarze i komisy też się ogłaszają, ale ani na giełdzie, ani w komisie nie znajdzie się tylu ofert od bezpośrednich właścicieli co w prasie. Poza tym, w rozmowie telefonicznej można zaznaczyć, że samochód jest sprzedawany przez jego użytkownika. Odcięcie się od handlarzy nie jest bez znaczenia. W obiegowej opinii mniejsze zaufanie do profesjonalisty polega na domniemaniu , że auto zostało do sprzedaży odpowiednio przygotowane, a więc można się po samochodzie spodziewać wszystkiego najgorszego. Oczywiście ów pogląd najczęściej nie jest prawdziwy, ponieważ również handlarze chcą zdobyć jak najlepszy samochód, doskonale wiedząc, że taki będzie łatwiej sprzedać. Tak czy inaczej wielu właścicieli samochodów preferuje raczej ogłoszenia prasowe, wielu z nich wręcz giełdy i komisów się obawia. Ogłoszenie samochodu w prasie kosztuje od 5 do 20 zł.

Gdzie kupić?
Skoro prześledziliśmy możliwości sprzedaży samochodu, warto się też zastanowić, gdzie go najlepiej kupić. Otóż, jeżeli chcemy kupić samochód bezwypadkowy, serwisowany albo zbywany przez pierwszego właściciela, uzyskując maksimum zaufania, że tak jest rzeczywiście, to największą szansę z powodów wymienionych wyżej daje rynek ogłoszeniowy. Jest on jednak dla używanych samochodów najdroższy. Może jeszcze porównywalny z komisowym, ale na pewno dużo droższy od giełdowego. Dużą niedogodnością tego typu zakupu jest potrzeba podróży do domu właściciela, bez jakiejkolwiek gwarancji, że samochód odpowiada nabywcy i że będzie jeszcze aktualny. Nienajgorzej jest też kupować w komisie, gdzie spokojnie można auto obejrzeć, a w razie wątpliwości pojechać nim do serwisu. Wiele komisów handluje obecnie dobrymi samochodami, też często pochodzącymi od pierwszych właścicieli i z udokumentowanym serwisem. Natomiast największe ryzyko nieudanego zakupu mamy na giełdzie.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości