Wszystko
o samochodach

Aktualności / Imprezy

Genewa 2003

Data publikacji: Autor: teksty i zdjęcia: Piotr Myszor

 Ciekawe propozycje największych firm samochodowych.

Opel signum to nie tyle nowy samochód, co określenie nowego segmentu aut, łączącego cechy luksusowej limuzyny z funkcjonalnością aut typu MPV. Tylną kanapę można przesuwać o 13 cm, o tyle, o ile rozstaw osi jest dłuższy niż w vectrze. Cały samochód jest zaledwie o 4 cm dłuższy od vectry sedan. Nowością jest także zastosowany w tym samochodzie silnik benzynowy ecotec 2,2 (156 KM), pierwszy benzynowy silnik Opla z bezpośrednim wtryskiem. Zamiast środkowego tylnego siedzenia można zamontować w signum moduł travel assistant, zawierający m.in. 2 składane stoliczki, półkę na odtwarzacz DVD, lodówkę i kosz na śmieci.
Na stanowisku Chryslera znalazł się prototypowy model airflite , który miał w Genewie światową premierę oraz kilka samochodów pokazywanych po raz pierwszy w Europie, np. PT cruiser GT i sebring po face liftingu. Airflite (na zdjęciu obok) to połączenie stylizacji coupe z pojemnością i funkcjonalnością sedana. Styliści czerpali ze stylu art deco, w jakim zbudowano wieżowiec Chrysler Building, jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Nowego Jorku. Wnętrze, stylizowane z wykorzystaniem motywów żeglarskich, mieści 4 osoby.
Citroen C3 pluriel może być trzydrzwiowym hatchbackiem, kabrioletem, a nawet malutkim pick upem. Zapewne i uroda i funkcjonalność tego samochodu sprawiły, że w tym roku w Genewie otrzymał tytuł najlepszego kabrioletu salonu. Zestawienie go podczas ekspozycji z plażowym leżakiem najlepiej oddaje charakter i przeznaczenie małego citroena.
Mimo ostrych rysów nowy scenic zdaje się być najbardziej zachowawczymmodelem w obecnej gamie megane. We wnętrzu jest centralnie montowana tablica rozdzielcza i dodatkowe schowki o łącznej pojemności 91 litrów (w tym siedemnastolitrowy, chłodzony pojemnik na rękawiczki). Dzięki przesuwanej tylnej kanapie pojemność bagażnika przy pięciu osobach może wynosić od 430 - 480 litrów, a składając tylne siedzenia można ją jeszcze powiększyć. Wśród sześciu oferowanych silników są po trzy benzynowe i turbodiesle, o mocach od 80 KM do 136 KM.
Za kilka miesięcy Renault zaprezentuje także powiększoną, siedmioosobową wersję scenica.
C-MAX - van w rodzinie focusa. Miał być siedmioosobowy, ale Ford , nie bez racji uznał, że na takie auto 5 wystarczy. Jak w innych autach tej klasy wnętrze jest pełne dodatkowych schowków. Można zamówić samochód z wielofunkcyjną, przesuwaną we wszystkich kierunkach i rozkładaną tylną kanapą. C-MAC ma zacząć wchodzić do sprzedaży już w marcu.
Touran to pierwszy kompaktowy van w ofercie Volkswagena . Zbudowano go na płycie podłogowej kolejnej generacji golfa, która ma zostać zaprezentowana podczas jesiennego salonu samochodowego we Frankfurcie. Samochód ma pięć niezależnych foteli w dwóch rzędach, a można zamówić jeszcze dwa, chowane w podłodze. Wnętrze można konfigurować na 500 sposobów. W przypadku 5 osób bagażnik ma pojemność 600 litrów i maksymalną ładowność 650 kg. We wnętrzu umieszczono 39 schowków i kieszeni.
Pokazany jesienią ubiegłego roku prototyp 3 (serduszko) 7 cc zmienił się w produkcyjny kabriolet 307 cc . Samochód ma niecodzienną sylwetkę, z ciekawie wykrojoną tylną częścią. Wnętrze mieści 4 osoby. Czarno-czerwona tapicerka jest niezwykle elegancka, a dzięki matelizowanym elementom, m. in. środkowej konsoli, ma wiele sportowego luzu. Na zmianę nadwozia trzeba 25 sekund i naciśnięcia jednego guzika. Kiedy dach jest nad samochodem, bagażnik ma 350 l, po schowaniu do niego dachu zostają 204 l. Można wybierać między dwoma dwulitrowymi silnikami, o mocach 100 i 130 kW. Słabszy jest oferowany z automatyczną skrzynią typu porsche tiptronic, a mocniejsza ze skrzynią manulaną.


Znana sylwetka, ale wnętrze już całkiem inne, bardzo luksusowe, a pod blachami nadwozia nowoczesne podzespoły z zachodnich aut i wielki silnik V12.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości