Wszystko
o samochodach

Premiery / Samochody osobowe

Genewa 2020. Citroen C3 w odnowionej wersji. Jakie zmiany?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Odnowiony Citroen C3 zapowiada nową stylistykę w gamie marki. Inspiracja pochodzi z samochodu koncepcyjnego CXPERIENCE. Fot. Citroen Citroen odnowił model C3. Retuszowi poddano nadwozie, wzbogacono gamę kombinacji wykończenia nadwozia oraz pojawiły się nowe wersje wyposażenia kabiny.

Od debiutu rynkowego trzeciej generacji Citroena C3 w 2016 roku sprzedano 750 000 sztuk tego modelu. Przód odnowionego Citroena C3 zapowiada nową stylistykę w gamie marki. Inspiracja pochodzi z samochodu koncepcyjnego CXPERIENCE, który został zaprezentowany na salonie samochodowym w Paryżu w 2016 roku.

Charakterystyczna stylistyka Citroena została lekko zmodyfikowana, aby podkreślić wysoką maskę silnika. Na pierwszym planie widać logo marki i chromowane listwy, rozciągające się ku dziennym światłom LED optycznie poszerzające samochód. Na drugim planie – nowe zaawansowane technologicznie reflektory LED, o zmienionym kształcie, dostępne we wszystkich wersjach. Obramowania świateł przeciwmgłowych, umieszczonych w dolnej części nadwozia, wnoszą kolorowy, świeży akcent.

Nowe wzory na tylnych słupkach (przypominające motyw zastosowany na panelach Airbump®) zapewniają spójność stylistyczną samochodu i stanowią wyraziste wykończenie profilu nadwozia.

Gładkie płaszczyzny tyłu eksponują tylne światła z efektem 3D, które tworzą atrakcyjny wizualnie i zaawansowany technologicznie znak rozpoznawczy nowego Citroena C3. Efekt uzupełnia umieszczone pośrodku klapy błyszczące czarne logo marki w chromowanym obramowaniu.

Citroen C3. Prawie setka kombinacji wykończenia nadwozia

Poszerzono możliwości personalizacji i liczbę kombinacji wykończenia karoserii z 36 do 97. Pojawiły się nowe kolory lakieru, nowe dwukolorowe nadwozia (obejmujące dach, obudowy lusterek bocznych i wykończenie tylnego słupka), nowe, kolorowe obramowania świateł przeciwmgłowych i paneli Airbump® oraz nowe naklejki na dach.

Teraz są 4 kolory dachu, w tym 1 nowy kolor Bleu Emeraude (który uzupełni ofertę Blanc Opale, Noir Onyx, Rouge Aden). Z kolorami dachu współgra kolor obudów lusterek bocznych i naklejki na tylnym słupku.

Wprowadzono 3 naklejki na dach i tylne słupki: o nowych wzorach (Czerwony, Techwood, Szmaragdowy).

Citroen C3. Nowe wersje wykończenia kabiny

Program personalizacji obejmuje również kabinę nowego Citroëna C3. Oprócz podstawowego wykończenia o minimalistycznej stylistyce, auto będzie dostępny w opcji w dwóch nowych wersjach wykończenia.

Wykończenie Emeraude – utrzymane w dynamicznym stylu wykorzystującym grę kontrastów między ciemnymi kolorami i szmaragdowymi akcentami. Tapicerka jest wykonana z technicznej dzianiny strukturalnej o dynamicznym wyglądzie. Fasada deski rozdzielczej jest natomiast pokryta czarną skórą ekologiczną. Wbudowane w deskę obramowania oraz pasy kolorowego materiału zapewniają ciągłość optyczną i wysoką jakość.

Wykończenie Techwood – wnętrze klasy premium z przyjemnymi w dotyku materiałami i specjalnym wykończeniem. Połączenie eleganckiej wstawki imitującej jasne drewno w desce rozdzielczej, której konstrukcja przypomina samochód koncepcyjny CXPERIENCE, z jasną tapicerką w górnej części siedzeń (z materiału zainspirowanego deską rozdzielczą z przeszyciami) wnosi do wnętrza ciepło i elegancję.

Citroen C3. Systemy wsparcia prowadzenia

Auto dysponuje aż dwunastoma użytecznymi technologiami wspomagania prowadzenia. Nowością jest wspomaganie parkowania przodem. System składa się z 6 czujników, które przy zbliżaniu się do przeszkody generują dźwiękowe sygnały ostrzegawcze.
Bezkluczykowy dostęp i uruchamanie pojazdu – system umożliwia blokowanie/odblokowywanie drzwi i uruchamianie samochodu bez wyjmowania klucza z kieszeni. Samochód rozpoznaje swojego kierowcę, gdy ten znajdzie się w pobliżu.

Active Safety Brake – system automatycznego awaryjnego hamowania ogranicza ryzyko kolizji. Działa przy prędkościach powyżej 5 km/h i chroni przed zderzeniem z nieruchomymi lub ruchomymi przeszkodami oraz z pieszymi. W przypadku braku reakcji kierowcy system powoduje automatyczne wyhamowanie samochodu.

System Coffee Break Alert – zaleca kierowcy przerwę w podróży po dwóch godzinach nieprzerwanej jazdy z prędkością powyżej 65 km/h.

System Kontroli Uwagi Kierowcy - ocenia czujność kierowcy poprzez analizę odchylenia toru jazdy w stosunku do linii na jezdni. Funkcja jest szczególnie przydatna na drogach szybkiego ruchu przy prędkościach powyżej 65 km/h.

Automatyczne Przełączanie Świateł Drogowych - funkcja zapewnia automatyczne przełączanie świateł drogowych i mijania w zależności od natężenia ruchu drogowego, gdy wykryje pojazdy nadjeżdżające z naprzeciwka. 

Kamera Cofania z czujnikami wspomagania parkowania – włącza się automatycznie z chwilą wrzucenia wstecznego biegu i przesyła obraz strefy za samochodem na ekran dotykowy. Dodatkowo wyświetlanie są linie, których kolor zmienia się w miarę zbliżania się do ewentualnej przeszkody. Ten system rozszerzonej widoczności ułatwia wykonywanie wszelkich manewrów.

Wspomaganie Ruszania Na Wzniesieniu – asystent ułatwiający ruszanie pod górę. Zapobiega niepożądanemu zsuwaniu się samochodu na podjeździe po zwolnieniu pedału hamulca. Działa na wzniesieniach o kącie nachylenia powyżej 3%, unieruchamiając samochód na około dwie sekundy.

Zobacz także: Fotoradar czy odcinkowy pomiar prędkości? Zapadła decyzja

Alarm Niezmierzonego Przekroczenia Linii – jest pomocny w przeciwdziałaniu spadkowi czujności lub chwili nieuwagi za kierownicą przy prędkościach powyżej 60 km/h. W przypadku przejechania przez linię na jezdni bez uprzedniego włączenia kierunkowskazu, moduł elektroniczny systemu uruchamia ostrzeżenie. Kierowca jest powiadamiany o zdarzeniu sygnałami dźwiękowymi i komunikatem wizualnym.

System Kontroli Martwego Pola – za pomocą piktogramów widocznych w lusterkach bocznych system informuje o obecności pojazdu w martwym polu widzenia. Działa na tej samej zasadzie co radar cofania i jest kluczowym atutem w zakresie bezpieczeństwa, na przykład na miejskich drogach ekspresowych.

System Rozpoznawania Znaków Ograniczenia Prędkości – rozpoznaje znaki ograniczenia prędkości i podaje odpowiednią informację na wyświetlaczu na zespole zegarów. Prędkość ta może zostać zapisana jako prędkość zadana dla regulatora-ogranicznika prędkości. Działa w całym zakresie prędkości. Rozpoznaje również znaki końca ograniczenia.

Regulator - Ogranicznik Prędkości – funkcja rozpoznawania znaków drogowych proponuje przyjęcie wykrytego ograniczenia prędkości jako nowej wartości zadanej dla regulatora-ogranicznika prędkości.

Pod względem oferowanych jednostek napędowych nie ma zmian. W ofercie są silnikami benzynowe: 3-cylindrowy PureTech 83 KM (PureTech 83 S&S z manualną, 5-stopniową skrzynią biegów) i 110 KM (PureTech 110 S&S z manualną, 6-stopniową skrzynią biegów) oraz silnik wysokoprężny BlueHDi 100 (BlueHdi 100 S&S z manualną, 5-stopniową skrzynią biegów). W wersji PureTech 110 dostępna jest także automatyczna skrzynię biegów EAT6.

Odnowiony Citroen C3 pojawi się w salonach sprzedaży w połowie czerwca 2020 roku.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości