Wszystko
o samochodach

Premiery / Samochody osobowe

Genewa 2020. Nowa Honda Jazz. Co wiadomo o napędzie auta?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Nowa Honda Jazz będzie oferowana w standardzie z technologią hybrydową e:HEV. Fot. Honda Honda opublikowała kolejne informacje o nowym modelu Jazz. M.in. wiemy więcej o napędzie auta, który bedzie wyłącznie hybrydowy.

Jazz przeznaczony dla europejskich klientów będzie dostępny wyłącznie z zaawansowanym hybrydowym układem napędowym noszącym nowe oznaczenie – e:HEV. Jak informuje producent, system składa się z dwóch kompaktowych silników elektrycznych o wysokiej mocy, współpracujących z 1,5-litrowym silnikiem benzynowym DOHC i-VTEC, baterii litowo-jonowej i innowacyjnej przekładni bezpośredniej oraz jednostki sterującej przepływem mocy.

Moc maksymalna 109 KM pozwala rozpędzić samochód do 100 km/h w 9,4 sekundy, a maksymalna prędkość to 175 km/h. Układ hybrydowy może pochwalić się emisją CO2 od 102 g/km (WLTP) i zużyciem paliwa do 4,5 l/100km (WLTP) w modelu standardowym oraz emisją CO2 od 110 g/km (WLTP) i zużyciem paliwa do 4,8l/100km (WLTP) w wersji Crosstar.

Hybrydowy system e:HEV ma trzy tryby jazdy:

 • Tryb EV Drive, w którym akumulator litowo-jonowy zasila bezpośrednio elektryczny silnik napędowy.
 • Tryb Hybrid Drive – silnik benzynowy wytwarza energię, która trafia do generatora, gdzie jest zamieniana na prąd przekazywany następnie do silnika elektrycznego.
 • Tryb silnika spalinowego - mechanizm sprzęgła blokującego tworzy bezpośrednie połączenie między silnikiem benzynowym i napędzanymi kołami.

Nowa Honda Jazz będzie oferowana w standardzie z technologią hybrydową e:HEV. Fot. HondaW większości przypadków, podczas jazdy miejskiej, pojazd samodzielnie przechodzi pomiędzy trybem Hybrid Drive i EV. W czasie szybkiej jazdy autostradowej wykorzystywany jest tryb silnika spalinowego, który może być wspomagany dodatkową szczytową mocą silnika elektrycznego dostępną na żądanie przy szybkim przyspieszaniu.

Podczas jazdy w trybie hybrydowym nadmiar mocy silnika benzynowego może służyć do doładowywania baterii, które odbywa się za pośrednictwem drugiego silnika elektrycznego, pełniącego rolę generatora. Tryb elektryczny włącza się również, gdy samochód zwalnia, wytwarzając energię poprzez hamowanie odzyskowe w celu doładowania akumulatora trakcyjnego.

Zamiast konwencjonalnej skrzyni biegów zastosowano jednobiegową przekładnię o stałym przełożeniu łączącą bezpośrednio ruchome elementy, co pozwoliło na płynny transfer momentu obrotowego i odczucie liniowego przyrostu prędkości w momencie przyspieszenia. Takie rozwiązanie oznacza, że system Hondy jest mniejszy i sprawniejszy niż planetarne przekładnie e-CVT, zwykle spotykane w innych pojazdach hybrydowych.

Honda Jazz. Pojemność i systemy organizacji przestrzeni

Podczas opracowywania nowego modelu Jazz, inżynierowie Hondy ściśle współpracowali z projektantami, aby zapewnić, że samochód zachowa największą w swojej klasie przestronność wnętrza, która jest znakiem rozpoznawczym poprzednich generacji Jazza. Pojemność bagażowa zaczyna się od 298 litrów (oparcia tylnej kanapy w pozycji pionowej) i wzrasta do imponujących 1203 litrów (tylna kanapa złożona, załadunek do poziomu dachu). Osiągnięte zostało to dzięki pomysłowemu rozplanowaniu elementów hybrydowego układu napędowego w podwoziu i w komorze silnika.

Podstawowe zmiany obejmują zmniejszenie układu dolotowego silnika spalinowego, przekładni, silników elektrycznych, a także jednostki sterowania mocą (PCU) w celu zapewnienia dodatkowej przestrzeni. Dzięki temu akumulator niskonapięciowy 12V może zmieścić się również w komorze silnika. Tak efektywne rozmieszczenie komponentów było możliwe także dzięki zastosowaniu najnowszych półprzewodników wysokiej mocy w jednostce sterowania mocą (PCU).

Kluczem do uzyskania dużej przestrzeni pasażerskiej było również nietypowe w tej klasie samochodów umieszczenie zbiornika paliwa w centralnej części podłogi, pod przednimi siedzeniami. Dzięki temu Jazz zachowuje wyjątkowo funkcjonalny system składania tylnych siedzeń Magic Seats, który daje możliwość podnoszenia i opuszczania siedzeń w wielu konfiguracjach i elastycznego kształtowania przestrzeni ładunkowej.

Hond Jazz. Nowa intuicyjna łączność

Prosty w obsłudze interfejs LCD z ekranem dotykowym został zaprojektowany tak, aby zminimalizować rozpraszanie uwagi kierowcy. Czas obsługi najczęściej używanych elementów sterujących został skrócony o 58% w porównaniu z poprzednim modelem, co zapewnia bezpieczniejszą i bardziej ergonomiczną obsługę.

Interfejs wykorzystuje styl graficzny znany ze smartfonów, z funkcjami przesuwania i przewijania, umożliwiającymi przeglądanie stron i list. Wyświetlacz można skonfigurować tak, aby spełniał wszelkie wymagania użytkowe, włączając w to konfigurowalne skróty do często używanych funkcji i źródeł dźwięku.

Zobacz także: Mandat za brudne tablice rejestracyjne

Zewnętrzne usługi informacyjno-rozrywkowe są dostępne za pośrednictwem ekranu dotykowego lub są aktywowane głosowo, w tym prognozy pogody, lokalizacja parkingów, muzyka, nawigacja, wyszukiwanie lokalizacji i usługi telefonicznych. Kompleksowy zestaw pokładowych aplikacji można uzupełnić poprzez przeniesienie ekranu własnego smartfona za pośrednictwem zainstalowanego Apple CarPlay lub Android Auto oraz poprzez port USB. Hotspot WiFi jest również po raz pierwszy dostępny w modelu Jazz.

W odpowiedzi na uwagi klientów, Honda przywróciła mechaniczne sterowanie kluczowymi funkcjami, z dotykowymi, precyzyjnymi pokrętłami do regulacji ogrzewania i wentylacji.

Honda Jazz. Honda Personal Assistant

Nowa Honda Jazz będzie oferowana w standardzie z technologią hybrydową e:HEV. Fot. HondaFunkcjami i aplikacjami łączności można sterować za pośrednictwem zaawansowanego dotykowego ekranu lub z pomocą poleceń głosowych systemu Honda Personal Assistant (na razie niedostępny w języku polskim). Znany z Hondy e, intuicyjny Honda Personal Assistant, korzystający z rozwiązań sztucznej inteligencji (AI), jest zdolny do naturalnego rozumienia komend przekazywanych w formie prostych konwersacji i do kontekstowego rozpoznawania mowy, dzięki czemu może ułatwiać dostęp do wielu usług online.

Osobistego Asystenta Hondy można łatwo aktywować, mówiąc „OK Honda”, następnie możemy zadawać pytania lub wypowiadać polecenia. Graficzna animacja twarzy towarzyszy reakcjom systemu sztucznej inteligencji i wizualnie potwierdza interakcje.

Honda Jazz. Systemy bezpieczeństwa aktywnego Honda SENSING

Nowa Honda Jazz jest standardowo wyposażona w najnowszą wersję pakietu zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy, dzięki nowo opracowanej kamerze o szerokim polu widzenia z przodu. Udoskonalony został system Hondy minimalizujący skutki ewentualnej kolizji, który skuteczniej wykrywa pieszych i rowerzystów w warunkach nocnych i jest w stanie automatycznie uruchomić hamulce, kiedy wykryje pojazdy przecinające kierunek poruszania się Jazza lub gdy wjeżdżamy na tor kolizyjny z innym pojazdem.

Po raz pierwszy w modelu Jazz w standardzie dostępne są tempomat adaptacyjny i system utrzymywania na pasie ruchu. Standardem jest też system ostrzegający o zjeżdżaniu z pasa ruchu, który ostrzega kierowcę, gdy wykryje, że pojazd może przekroczyć linie ograniczające pas ruchu lub zbliżyć się do zewnętrznej krawędzi chodnika, albo też do pojazdów nadjeżdżających z przeciwnej strony. System monitorowania martwego pola w lusterkach wraz z systemem ostrzegania o zbliżającym się pojeździe podczas cofania, dostępne są w standardzie w najbogatszej wersji wyposażeniowej – Executive.

Inteligentny ogranicznik prędkości rozpoznaje znaki ograniczenia prędkości i dostosowuje do nich prędkość samochodu. Jeśli znak drogowy pokazuje mniejszą prędkość od aktualnej prędkości pojazdu, wskaźnik na wyświetlaczu miga, czemu towarzyszy powiadomienie akustyczne, a system stopniowo zmniejsza prędkość pojazdu. Automatyczne światła drogowe i rozpoznawanie znaków drogowych pozostają częścią pakietu Honda SENSING w nowym Jazzie.

Nowy Jazz posiada teraz dziesięć poduszek powietrznych, w tym poduszkę kolanową kierowcy oraz nową przednią centralną poduszkę powietrzną. Ta innowacyjna centralna poduszka powietrzna jest zintegrowana ze środkową częścią oparcia fotela kierowcy i w przypadku kolizji napełnia się między fotelami, chroniąc głowy kierowcy i pasażera przed zderzeniem się.

Nowa Honda Jazz będzie dostępna w Europie latem 2020 roku.

Zobacz także: Tak prezentuje się Golf nowej generacji

Nowa Honda Jazz będzie oferowana w standardzie z technologią hybrydową e:HEV. Fot. Honda

Nowa Honda Jazz będzie oferowana w standardzie z technologią hybrydową e:HEV. Fot. Honda

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • autos (gość)

  Całkiem fajny maluch na miasto ideał

 • jurasek (gość)

  Miejski maluch to raczej yarsi z japońskich bym szukał jak już

 • jazz (gość)

  Maluch hybrydowy za prawie 100.000pln na miasto to chyba za dużo. Yaris ciągle sporo tańszy i równie niezawodny. Jedyna różnica że Jazz zmieści 2x więcej bagażu jeżeli ktoś chce używać także na wyjazdy poza miasto. Ale za różnię w cenie hak do Yarisa + box na hak i będzie sporo taniej.

 • M (gość)

  Czy w Europie będzie oferowana wersja 4WD? I za ile?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości