Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Geometria kół

Data publikacji: Autor: (ms)

Wielu kierowców zapomina o pełnej kontroli kątów zawieszenia kół. Źle ustawiona w aucie "geometria" może być niebezpieczna dla jazdy.

Wielu kierowców zapomina o nieobowiązkowej, ale bardzo wskazanej, pełnej kontroli kątów zawieszenia kół (popularnie zwanej "geometrią"). Źle ustawiona w aucie "geometria" może być niebezpieczna dla jazdy, a w najlepszym przypadku będzie niszczyć niektóre elementy samochodu.

Właściciele samochodów zbyt często lekceważą  prawidłowe ustawienie kątów kół w swoich pojazdach. Nawet kupując używany samochód, rzadko kiedy przed podpisaniem umowy decydują się na sprawdzenie "geometrii". Ma to tymczasem ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, sterowalność auta, jego stabilność i szybkość zużycia ogumienia.

Koła przednie
Najważniejsza jest zbieżność i kąt pochylenia kół przednich, ponieważ na naszych wyboistych i dziurawych drogach najłatwiej ulegają rozregulowaniu. W naszej polskiej rzeczywistości należałoby sprawdzać "geometrię" kół przednich przed rozpoczęciem każdego sezonu letniego. Przy zakupie używanego samochodu należy to zrobić od razu. Najpierw jednak należy sprawdzić i wyeliminować luzy w zawieszeniu. Potem dopiero sprawdzamy "geometrię". Jest to niewielki wydatek, a właściwa "geometria" kół przednich poprawi bezpieczeństwo jazdy i uchroni przed przyspieszonym zużyciem opon.

Cztery kąty
Najważniejsze w geometrii są cztery wartości. Są to: kąt pochylenia kół, kąt pochylenia sworznia zwrotnicy, kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy oraz zbieżność kół. Nieprawidłowości w ustawieniu każdego z nich powodują ujemne skutki.
Jeżeli ustawienie kół jest niewłaściwe, następuje wówczas szybkie, nierównomierne zużywanie się ogumienia. Pochylenie i kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy decyduje natomiast o stabilności samochodu w czasie jazdy, wpływa bowiem na jego sterowalność. Nieprawidłowe wyprzedzenie sworznia zwrotnicy powoduje niestabilność auta w czasie jazdy. Właściwa zbieżność kół zapewnia uniknięcie poślizgu bocznego, poprawia w ogóle stabilność kierowania oraz zapobiega nadmiernemu zużyciu ogumienia.

Przed zakupem sprawdź
Zawsze przed zakupem używanego samochodu radzimy sprawdzić "geometrię". Także rutynowo raz w roku przed rozpoczęciem sezonu letniego.
Geometrię sprawdzamy w wysoce wyspecjalizowanym, wyposażonym w odpowiedni sprzęt warsztacie. W Warszawie na przykład w Centrum Diagnostyki Samochodowej przy ulicy Cynamonowej na Ursynowie. Jest to niewielki wydatek, ale wart poniesienia, ponieważ ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości