Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Gierkówka. Słynna trasa stanie się autostradą (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24/x-news

Fot. GDDKiA Rozpoczęły się prace nad odcinkiem autostrady A1 od Radomska do granicy województwa śląskiego. Dzięki remontowi słynna "Gierkówka" stanie się autostradą. W związku z przebudową kierowców czekają utrudnienia.

- Jesteśmy na etapie zmiany organizacji ruchu. Przekierowujemy ruch na jezdnię w kierunku Częstochowy. Jezdnia w kierunku Łodzi będzie wyłączona z ruchu. Na tej jezdni będą prowadzone roboty budowlane – powiedział Zbigniew Hamerlik, dyrektor kontraktu z firmy Intercor.

Jak zapewnia GDDKiA, "Gierkówka" nie zostanie zamknięta na czas prac. Kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość. Tym bardziej, że prace potrwają do jesieni 2021 r. Mowa o odcinku od Tuszyna do początku już budowanej obwodnicy Częstochowy. Autostrada ma być budowana w miejscu, w którym obecnie znajduje się droga.

Zobacz także: Płyn hamulcowy. Alarmujące wyniki kontroli

Trochę historii

Pierwsze wzmianki na temat budowy gierkówki pochodzą z 15 marca 1972 roku kiedy to władze PRL uchwaliły plan budowy 3000 km dróg szybkiego ruchu i autostrad. W pierwszej kolejności miała powstać autostrada Gliwice – Kraków oraz Warszawa – Łódź – Katowice. Oba odcinki o łącznej długości 600 km. Początkowe założenia planu szybko zweryfikowano i prace na A4 ruszyły dopiero w 1976 roku, a droga Warszawa – Łódź – Katowice z autostrady stała się trasą szybkiego ruchu gdzie do już istniejącej szosy zdecydowano dobudować drugą jezdnię (pomijając Łódź). Wzdłuż całej jej długości planowano rozmieścić gęsto parkingi, punkty gastronomiczne, stacje benzynowe. Jedynie odcinek od Piotrkowa do Częstochowy został zaprojektowany jako autostrada i poprowadzony nowym śladem ale z kolizyjnymi skrzyżowaniami.

Drogę Warszawa – Katowice szybko nazwano gierkówką, od nazwiska I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka, który w sposób szczególny miał się do jej budowy przyczynić

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • I bardzo dobrze... (gość)

    A po remoncie uwolnić limit wzorem Autobanów i to wszystko bezpłatnie. A wtedy PiSory do końca świata i jeden dzień dłużej pozostaną u władzy.

  • Jamala (gość)

    Szkoda, ze nie budują A1 od podstaw tylko po sladzie S1. Gierkowke wyremontować i była by trasa alternatywna.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości