Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Giętkie linie autobusowe

Data publikacji: Autor: Konrad Pawłowski - Gazeta Krakowska

Mieszkańcy peryferyjnych dzielnic Krakowa już niedługo będą zamawiać autobusy MPK przez telefon. Na weekendowy wyjazd wypożyczą od gminy tani, ekologiczny samochód, a na krótszą wycieczkę - rower. Wszystko w ramach ruszającego właśnie programu Civitas 2, finansowanego przez Komisję Europejską.

 

Na wprowadzenie ekologicznych rozwiązań Kraków otrzymał grant w wysokości prawie 6,5 mln zł. Program, który ma być wdrażany w przyszłym roku, gmina opracowała wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym i Politechniką Krakowską. Zakłada on m.in wprowadzenie tzw. „miękkich linii”, autobusów zmieniających codzienne trasy według życzeń mieszkańców, przekazywanych telefoniczne do dyspozytorni.

- Dotyczy to osiedli położonych z dala od centrum, takich, jak na przykład Kliny - mówi Marian Lesiak, główny specjalista do spraw techniki w MPK. - Chodzi o to, by ludzie, którzy tam mieszkają, zrezygnowali z własnych samochodów na rzecz komunikacji zbiorowej.

W ramach programu otwarte mają być w Krakowie wypożyczalnie ekologicznych samochodów osobowych, ciężarówek i rowerów. Planowane jest testowanie autobusów na gaz i prąd. By zmniejszyć ruch w centrum, powstanie strona internetowa, na której będzie można umówić się na wspólne dojeżdżanie do pracy.

Czy jest szansa, że krakowianie na to pójdą?

- Cóż, zobaczymy - mówi Marian Lesiak. - Civitas to tylko program badawczy. Wprowadzamy go właśnie po to, by sprawdzić reakcje mieszkańców. Taki sam plan przetestują też władze Stuttgartu i Genui. Co się sprawdzi - zostanie. A z reszty zrezygnujemy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości