GITD. Fotoradary z mostu Poniatowskiego trafiły do... CANARDu i wreszcie zaczną robić zdjęcia!

Stanisław Rochowicz
Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD przejmuje fotoradary zamontowane na moście Poniatowskiego. Urządzenia zostały włączone do ogólnopolskiego systemu fotoradarowego.Fot. GITD
Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD przejmuje fotoradary zamontowane na moście Poniatowskiego. Urządzenia zostały włączone do ogólnopolskiego systemu fotoradarowego.Fot. GITD
Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD przejmuje fotoradary zamontowane na moście Poniatowskiego. Urządzenia zostały włączone do ogólnopolskiego systemu fotoradarowego.

Na zabytkowym moście księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie na krótkich dystansach zamontowano aż... 6 fotoradarów. Przez wiele miesięcy między Zarządem Dróg Miejskich a Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków trwał spór, że przynajmniej część z nich ustawiona jest z naruszeniem historycznych elementów mostu, a ich pudełkowata budowa po prostu szpeci otoczenie. Typowy kompetencyjny spór jakich wiele w naszej rzeczywistości.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD przejmuje fotoradary zamontowane na moście Poniatowskiego. Urządzenia zostały włączone do ogólnopolskiego
Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD przejmuje fotoradary zamontowane na moście Poniatowskiego. Urządzenia zostały włączone do ogólnopolskiego systemu fotoradarowego.
Fot. GITD

Fotoradary były zatem ustawione, gotowe do działania i... nie robiły zdjęć. Jednak po kolejnej kontroli przeprowadzonej na moście Poniatowskiego przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz zaleceniach dotyczących m.in. usunięcia 2 fotoradarów, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego zwróciło się do Konserwatora Zabytków z prośbą o potwierdzenie czy lokalizacje, w których zostały zainstalowane urządzenia, uzyskały jego akceptację oraz czy nie ma przeciwwskazań do ich użytkowania.

Po uzyskaniu stanowiska, z którego wynika, że Konserwator Zabytków nie widzi przeszkód w użytkowaniu fotoradarów, CANARD podjęło działania, aby przejąć urządzenia i włączyć je do ogólnopolskiej sieci fotoradarowej. W przypadku 2 fotoradarów zainstalowanych przy kamiennych ławach, kontrole prędkości będą prowadzone do czasu ich demontażu. Zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków urządzenia te mają zostać zdemontowane do 1 grudnia 2023 r.

CANARD jeszcze przed podpisaniem porozumienia, wspólnie z ZDM oraz dostawcą fotoradarów, sprawdził funkcjonalności urządzeń oraz możliwość ich integracji z systemem centralnym CANARD. Po krótkich testach weryfikujących prawidłowość wykonywanych pomiarów, urządzenia zostaną przełączone w tryb rejestracji naruszeń. Można się zatem spodziewać, że wkrótce zaczną działać i rejestrować wykroczenia.

Inspekcja Transportu Drogowego w 2016 r., po tym jak straże miejskie i gminne straciły uprawnienie do prowadzenia kontroli z wykorzystaniem fotoradarów, przejęła urządzenia od Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Z wykorzystaniem 22 fotoradarów ujawniono do tej pory ok. 450 tys. naruszeń. Najwięcej przypadków niestosowania się do obowiązujących ograniczeń prędkości zarejestrowały fotoradary przy ul. Spacerowej (58,4 tys.), ul. Grójeckiej (kierunek centrum - 44,4 tys.) oraz na moście Gdańskim (40 tys.).

Zobacz także: Skoda Fabia IV generacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polskie myśliwce w powietrzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty