Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

GITD przejmie fotoradary strażników miejskich?

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Archiwum Polskapresse Rząd zamierza wprowadzić w życie przepisy, na mocy których samorządom zostaną odebrane urządzenia do rejestrowania wykroczeń drogowych. Gminy sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu. Zastrzeżenia do nowych przepisów ma również resort sprawiedliwości - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Przypomnijmy, że poza funkcjonariuszami policji, o bezpieczeństwo na naszych drogach dbają również inspektorzy GITD oraz Fot. Archiwum Polskapressestrażnicy miejscy korzystający ze stacjonarnych lub mobilnych fotoradarów. Teraz rząd pracuje nad ustawą odbierającą ostatniej z tych instytucji kompetencje w zakresie nakładania mandatów za wykroczenia drogowe. Co więcej, urządzenia używane przez straże miejskie i gminne miałyby zostać przekazane Inspekcji Transportu Drogowego.

Szacuje się, że większość takich fotoradarów jest jednak niekompatybilna z systemem CANARD, który pozwala na szybszą analizę zarejestrowanych wykroczeń. Według nieoficjalnych danych, zdolnych do służby w GITD może być zaledwie 15% urządzeń stosowanych przez straże miejskie. Samorządowcy nie są zadowoleni z kierunku zmian w przepisach. Ich zdaniem, przychody z tytułu mandatów za wykroczenia drogowe stanowią istotną część gminnych budżetów. Teraz, pieniądze te zostaną odebrane.

Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości nie zgadza się na zmianę trybu karania kierowców. Obecny tryb wykroczeniowy miałby zostać zastąpiony administracyjnym. Co miałoby to oznaczać dla kierowców? W przypadku zarejestrowania wykroczenia, kara finansowa (bez punktów karnych) byłaby nakładana na właściciela pojazdu bez względu na to, kto kierował samochodem lub motocyklem.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • bryan (gość)

    Czas najwyższy zabrać im najbardziej uwielbianą rozrywkową zabawkę co kasiorki wykłuwa jak złote jaja. Ajajaj, oby się nie popłakali z utraty, ale spoko, krokodylkom też przyjdzie wylać krokodyle łzy i to niebawem choć na innym polu ich precederu działań. PrzypominamSMiITDto"szkodniki"w oczach społeczeństwa i kierowców i przestrzegam do czego to może niebezpiecznie dojść. Nic dziwnego iż niektórzy ludzie z tych formacji obudzili się czym to pachnie i póki nie jest za późno zmieniają pracę przy czym zjednają swych przyjaciół co nie jest bez znaczenia oraz poważnie obawiam się, że znajdą się/lub znajdują się tam pomiędzy nimi degeneraci by odbębnić służbę by za dużo nie narobić się no i"zregenerować"obecną strukturę policji i utworzyć zupełnie inną restrukturyzację policji(każdy policjant od miesiąca do kwartałuMUSIprzejść testy psychologiczno-sprawnościowo-byłem świadkiem iż policjant nie potrafił ani psychologicznie ani umiejętnością zatrzymać delikwenta, zgroza)na wzór np.australijski

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości