Wszystko
o samochodach

Gadżety

Glonass - rewolucja w nawigacji satelitarnej?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Glonass Wystrzelony ponad miesiąc temu jeden satelita nawigacyjny może oznaczać początek końca dominacji GPS. Czy użytkownik nawigacji powinien się martwić? Wręcz przeciwnie.

Fot. Glonass Kiedy słyszymy o nawigacji, urządzeniu ułatwiającemu lokalizację oraz dotarcie do celu, wielu z nas przychodzi do głowy nazwa GPS. Co więcej, obydwa terminy są często stosowane zamiennie, a nie jest to prawidłowe.

GPS a właściwie Global Positioning System, to stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych globalny system nawigacji satelitarnej. Dzięki satelitom krążącym wokół ziemi każde urządzenie odbierające ich sygnał pozwala użytkownikowi zlokalizować jego położenie. Dzięki temu może on bez problemu poruszać się po nieznanym terenie podczas wyjazdów wakacyjnych, służbowych czy na zakupy.

Amerykański GPS jak dotąd najpopularniejszy nie jest już jedynym systemem nawigacji satelitarnej o globalnym zasięgu. Niedawno do „światowego” grona wspierającego nawigację samochodową powrócił rosyjski system Glonass, który po wystrzeleniu 24-go, brakującego satelity na powrót osiągnął globalny zasięg.

Co dzięki temu zyskają użytkownicy nawigacji na tablety, smartfony czy te wbudowane w samochodach z tzw. wyższej półki?

- Używanie Glonass i GPS pozwala uzyskiwać użytkownikom nawigacji najdokładniejsze informacje na temat aktualnej pozycji. Zalety podwójnego zasięgu satelitarnego docenić mogą kierowcy w mieście gdzie wysokie budynki często „zasłaniają” duży fragment nieba, podczas wyjazdów na leśnej drodze gdy szukają wymarzonego domku na wakacje czy też podczas opadów deszczu i śniegu na trasie wycieczki kiedy to sam sygnał GPS już nie wystarcza – powiedział Konrad Telakowiec, Członek Zarządu Navmax Sp. z o.o. – pierwszej w Polsce Mobilnej Platformy Nawigacyjnej wykorzystującej obydwa systemy satelitarne.

W ślad za rozwojem satelitarnego systemu nawigacyjnego Glonass, zaczęły pojawiać się na rynku nowoczesne urządzenia wykorzystujące też rosyjski system pozycjonowania. Światowi producenci aplikacji opartej o geolokalizację zapewne zaczną wykorzystywać na powrót system naszych wschodnich sąsiadów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości