Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Głośna muzyka w aucie może prowadzić do wypadku

Data publikacji: Autor: Karol Biela

Głośna muzyka w aucie może prowadzić do wypadku

Fot. Mitsubishi Prowadzenie samochodu i jednoczesne słuchanie muzyki może spowodować duże zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu ulicznym.

Głośne odtwarzanie muzyki w aucie, podobnie jak używanie słuchawek podczas prowadzenia pojazdu, jest sprzeczne z zasadami bezpiecznej jazdy i może prowadzić do wypadków. Obecnie producenci instalują w samochodach nowoczesne systemy audio oraz często udostępniają rozwiązania pozwalające na podłączanie przenośnych odtwarzaczy muzyki.

Jednak wiele szczególnie starszych aut nie jest wyposażonych w takie udogodnienia. Z tego względu kierowcy decydują się na słuchanie muzyki poprzez przenośny odtwarzacz i słuchawki. Takie zachowanie może być niebezpieczne. Choć zdecydowaną większość informacji dostarcza nam wzrok, nie należy bagatelizować wagi sygnałów dźwiękowych.

Kierowcy słuchający muzyki poprzez słuchawki mogą nie usłyszeć syren pojazdów uprzywilejowanych, nadjeżdżających samochodów lub innych dźwięków, które pozwalają na analizowanie sytuacji na drodze – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Redakcja poleca:

Prawo jazdy. Kierowca nie straci uprawnień za punkty karne
Co z OC i AC Przy sprzedaży auta?
Alfa Romeo Giulia Veloce w naszym teście

Używanie słuchawek w czasie jazdy uniemożliwia również usłyszenie ewentualnych niepokojących odgłosów wydawanych przez sam pojazd, które mogą wskazywać na awarie. Jest też nielegalne w niektórych krajach. W Polsce jednak kodeks drogowy nie reguluje tej kwestii.

Zobacz także: Dacia Sandero 1.0 SCe. Budżetowe auto z oszczędnym silnikiem

Nie jesteś sam na drodze!

Głośne odtwarzanie muzyki przez głośniki podczas jazdy w samochodzie jest podobne w skutkach do słuchania muzyki w słuchawkach. Dodatkowo wymieniane jest wśród czynników powodujących utratę koncentracji. Należy pamiętać o odpowiednim dostosowaniu głośności, tak aby muzyka nie zagłuszała innych odgłosów i nie odwracała uwagi od prowadzenia pojazdu.

Każdy kierowca korzystający z systemów audio w samochodzie powinien również pamiętać o tym, aby minimalizować czas poświęcany ich obsłudze podczas jazdy – mówią trenerzy bezpiecznej jazdy. Głośne odtwarzanie muzyki w słuchawkach może okazać się groźne również w przypadku pieszych.

Przechodnie tak jak inni uczestnicy ruchu drogowego powinni w pewnym stopniu polegać na słuchu. Podczas przechodzenia przez jezdnię, szczególnie w miejscach gdzie ograniczona jest widoczność, nie wystarczy rozejrzeć się dookoła. Nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd można często usłyszeć zanim się go zauważ – tłumaczą specjaliści.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości