Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

GM Daewoo w Europie Centralnej

Data publikacji: Autor: Mw

 Niemałe zamieszanie spowodowało niedawno ogłoszenie zamiarów zmiany nazwy samochodów sygnowanych do tej pory jako Daewoo.

Ledwo przed miesiącem w śląskiej fabryce Opla świętowano uruchomienie produkcji astry drugiej generacji. Przedstawiciele GM-u twierdzili, iż wybór Gliwic nie był przypadkowy zważywszy na wysokie noty, jakie zebrali pracownicy polskiego zakładu w konkurencji z innymi fabrykami koncernu. Być może już niebawem przy ulicy Adama Opla w Gliwicach powstawać będą również kolejne modele pojazdów ze znaczkiem.... No właśnie. Jakim?

Chevrolet lacetti z Gliwic? Czemu nie.

Wszystko związane jest z przejęciem koreańskiego koncernu przez General Motors. Choć plany inwestycyjne przewidują wypuszczenie na rynek następców lanosa, leganzy i nubiry, wiadome jest, że nie będą one już więcej nazywać się Daewoo. Dla nowych pojazdów przewidziano w nowo powstałęj spółce GM-Daewoo logo... Chevroleta.

Jak dowiedzieliśmy się w centrali polskiego Opla w Warszawie zmiana marki to chęć odcięcia się od przeszłości. Pod nowym kierownictwem Daewoo wkracza w nowy etap i dziwnie mogłyby wyglądać obok siebie auta produkowane na Żeraniu (przedstawiciele żerańskiej fabryki wciąż negocjują przedłużenie praw do produkcji Lanosów i Matizów, które wygasają w przyszłym roku). A tak, nie będzie żadnych pomyłek i skojarzeń. Tu jednak małe zastrzeżenie. Marka Chevrolet funkcjonować będzie wyłącznie w państwach Europy Centralnej i Wschodniej, na pozostałych rynkach wciąż będą to pojazdy Daewoo.

Ze względów ekonomicznych rozważana jest również możliwość przeniesienia części produkcji na Śląsk. Gliwicki zakład jest gotowy na takie wyzwanie, a paradoksalnie, jego zaletą jest niski stopień robotyzacji i związana z tym duża elastyczność w zmianie produkcyjnego modelu. O tym, czy ze śląskiej fabryki będą wyjeżdżały Chevrolety zadecyduje popyt na te auta w Europie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości