Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38761 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Golf GTI Pirelli i Golf GTI Clubsport. Spotkanie na torze

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Golf GTI Pirelli i Golf GTI Clubsport. Do spotkania tych dwóch legendarnych aut doszło po raz pierwszy. Obydwa są modelami jubileuszowymi, obydwa opatrzono magicznymi literami GTI i mają specjalne elementy wystroju wnętrza / Fot. Volkswagen Do spotkania tych dwóch legendarnych aut doszło po raz pierwszy. Obydwa są modelami jubileuszowymi, obydwa opatrzono literami GTI i mają specjalne elementy wystroju wnętrza.

Golf GTI Pirelli i Golf GTI Clubsport. Do spotkania tych dwóch legendarnych aut doszło po raz pierwszy. Obydwa są modelami jubileuszowymi, obydwa opatrzono magicznymi literami GTI i mają specjalne elementy wystroju wnętrza / Fot. Volkswagen Na tym jednak kończą się podobieństwa tych dwóch wyjątkowych modeli – pierwszego z nich, Golfa GTI Pirelli, wyprodukowano w 1983 roku i wyposażono w silnik o mocy 112 KM, z kolei najnowszy model jubileuszowy – Golf GTI Clubsport – napędza silnik osiągający 265 KM.

Portimao, tor wyścigowy na południu Portugalii, jest dobrym miejscem, w którym te dwa modele mogą się zmierzyć. Golf GTI Pirelli z silnikiem 1.8 ma rozwiązania techniczne z roku 1983, wtedy po raz pierwszy zjechał z taśmy w ramach limitowanej edycji specjalnej, krótko przed zakończeniem produkcji Golfa I GTI.

Golf GTI Pirelli i Golf GTI Clubsport. Do spotkania tych dwóch legendarnych aut doszło po raz pierwszy. Obydwa są modelami jubileuszowymi, obydwa opatrzono magicznymi literami GTI i mają specjalne elementy wystroju wnętrza / Fot. Volkswagen Golf GTI Clubsport także jest szczególnym samochodem – Volkswagen wypuści na drogi to auto dokładnie na przypadające w nadchodzącym roku 40. urodziny legendarnego hot-hatch’a. Dwulitrowy, 265-konny silnik TSI tego auta w podstawowym trybie pracy uzyskuje moment obrotowy o wartości 350 Nm. Szczególną cechą najnowszego modelu jubileuszowego jest jednak działająca czasowo funkcja boost, podnosząca na maksymalnie 10 sekund moc jednostki napędowej do 290 KM, a moment obrotowy do 380 Nm. Funkcję tę aktywuje się poprzez wykonanie kick-downu pedałem gazu. Dzięki funkcji boost samochód przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 5,9 s i jest najmocniejszym modelem spośród wszystkich seryjnych Golfów GTI w historii.

Wersja wyposażona w dwusprzęgłową skrzynię biegów (DSG) ma dodatkowo funkcję „launch-control”, która – podobnie jak to ma miejsce w samochodach biorących udział w sportach motorowych – kontroluje start auta umożliwiając maksymalnie szybkie i efektywne ruszenie.

Zobacz także: Atletico lepsze od Benfiki w boju o pierwsze miejsce w grupie C

Golf GTI Pirelli i Golf GTI Clubsport. Do spotkania tych dwóch legendarnych aut doszło po raz pierwszy. Obydwa są modelami jubileuszowymi, obydwa opatrzono magicznymi literami GTI i mają specjalne elementy wystroju wnętrza / Fot. Volkswagen Volkswagen nie tylko wzmocnił doładowany silnik Golfa GTI Clubsport, ale też nadał autu specjalną stylistykę, zadbał o aerodynamikę i dostosował wyposażenie do charakteru tego samochodu. Docisk do podłoża taki jak w samochodach sportowych zapewniają nowy przedni zderzak, doskonale widoczny z tyłu spojler oraz dyfuzor. W ofercie (za dopłatą) znajdują się opony typu semi slick, dopuszczone do użytkowania na zwykłych drogach. Nie zapomniano także o ergonomii – do Golfa GTI Clubsport można wybrać seryjne sportowe, w pełni „kubełkowe” fotele lub też klasyczne sportowe fotele GTI. Volkswagen oferuje także nowy model (seryjnie) z dwubarwnym nadwoziem.

Golf GTI Clubsport i Golf GTI Pirelli nie są jedynymi modelami produkowanymi w limitowanych edycjach. Volkswagen przygotowywał jubileuszowe wersje również na 20., 25., 30. i 35. urodziny GTI.

Golf GTI Pirelli i Golf GTI Clubsport. Do spotkania tych dwóch legendarnych aut doszło po raz pierwszy. Obydwa są modelami jubileuszowymi, obydwa opatrzono magicznymi literami GTI i mają specjalne elementy wystroju wnętrza / Fot. Volkswagen

Golf GTI Pirelli i Golf GTI Clubsport. Do spotkania tych dwóch legendarnych aut doszło po raz pierwszy. Obydwa są modelami jubileuszowymi, obydwa opatrzono magicznymi literami GTI i mają specjalne elementy wystroju wnętrza / Fot. Volkswagen

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Volkswagen Golf zdjęcia

Volkswagen Golf dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Volkswagen Golf Cena

Części dla marki Volkswagen

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

608 zł