Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Google Maps, ViaMichelin, TomTom. Czy warto korzystać z internetowych planerów podróży?

Data publikacji: Autor: Konrad Grobel

Fot. Pixabay.com Kiedyś do zaplanowania podróży potrzebny był papier i ołówek, teraz wszystko znajdziemy w internecie. Niniejsze zestawienie przedstawia jedne z ciekawszych stron służących do planowania tras po Polsce i Europie.

Gdy kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu planowano podróż samochodem trzeba było całkiem sporo się nadźwigać. Mapy, przewodniki, a niekiedy i pomoce audio-wizualne. Po spisaniu wszystkich informacji na kartce i zamówieniu hoteli na trasie (o ile się dało), mogło się okazać, że wybrana przez nas droga nie spełnia pokładanych w niej nadziei. Była za długa, za wolna, zbyt nużąca. Podróżowanie za pomocą nawigacji GPS, zwłaszcza na początku tego wieku także było ryzykowne, bowiem mapy nie były uaktualniane tak szybko jak teraz, sprzęt był dość kosztowny, a możliwości wyboru dość ograniczone.

Zobacz także: Kierowcy błędnie szacują czas potrzebny do wytrzeźwienia

Współcześnie mapy mamy „schowane” na telefonie w kieszeni, a zaplanowanie podróży wiąże się jedyni z paroma kliknięciami na ekranie. Niniejsze zestawienie przedstawia jedne z ciekawszych stron służących do planowania tras po Polsce i Europie. Po wpisaniu frazy w wyszukiwarkę Google’a: „planer podróży”, wyskakuje 230 000 wyników, a po wpisaniu: „trip planner” już 2 880 000 . Przyjmując, że część stron się dubluje, a część to jedynie wzmianki w treści strony o planerach, to nadal pozostaje nam bardzo wiele możliwości. Pięć poniższych wyszukiwarek tras to te, które były pozycjonowane najwyżej i które poza wskazaniem trasy miały dodatkowe funkcje. W zestawieniu nie zabrakło też podstawowego narzędzia, jak mapy Google’a.

Fot. Print screen Mapy GoogleMapy Google – podstawa, po którą sięga chyba każdy, kto ma dostęp do internetu. Po wpisaniu informacji o tym, skąd dokąd chcemy jechać, pojawią się dane dotyczące tego, ile taka podróż zajmuje czasu, jaka jest odległość i dokładniej krok po kroku, gdzie mamy skręcić, a nawet zdjęcia z programu StreetView. Wszystko oczywiście można wydrukować czy przesłać na telefon. Wersja mobilna pokaże jeszcze jakie atrakcje są w okolicy, w której się znajdujemy, zasugeruje restaurację, można też znaleźć hotel. W wersji na telefon, co może przydać się podczas podróżowania po kraju (chyba, że ktoś posiada odpowiednią taryfę u operatora, to również można korzystać poza granicami), pokaże objazdy i to, gdzie w danej chwili znajdują się korki (oczywiście z lekkim opóźnieniem). To na tych mapach bazuje wiele innych stron służących do planowania podróży.

Fot. Print screen ViaMichelinViaMichelin.pl – znany producent ogumienia, poza swoją czerwoną książeczką z najlepszymi restauracjami, które mogą się poszczycić przyznanymi im gwiazdkami, przygotował również stronę internetową, na której wyznaczymy trasę i dowiemy się wielu ciekawych informacji. Jak na przykład taką, ile będzie kosztował przejazd alternatywnymi drogami. Na stronie, podobnie jak w nawigacji samochodowej, możemy wybrać opcję czy chcemy najszybszą, najkrótszą czy może oszczędną trasę, ale są też opcje takie jak trasa turystyczna i zalecana przez Michelin. Na dole strony natomiast mamy zakładki: stacje obsługi pojazdu, parkingi, restauracje, hotele i turystyka. Po wciśnięciu jednej z nich na mapie pojawią się nam znaczniki pokazujące to, gdzie na trasie jest dana rzecz z wcześniej wybranej kategorii. Oczywiście pod mapą znajduje się dokładny plan, gdzie trzeba skręcić i na co się kierować, zaznaczając, w którym miejscu jest objazd. Michelin zamieścił również pod wszystkimi informacjami pasek z restauracjami ze swojego przewodnika, które znajdują się w miejscu docelowym. Sam planer podróży rozszerza nam możliwość poznania innego kraju i spełnia swoją funkcję. Niestety nie można przesłać szczegółów trasy i mapy na telefon, ale jest opcja wydruku całej trasy.

Zobacz też: Redakcyjny test Mazdy CX-5

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • życzliwy (gość)

    Poprawcie błąd; droga nużąca a nie "nurząca".

  • edek (gość)

    od lat Yanosik i dojechałem zawsze tam gdzie chciałem. Do tego omijanie korków na bierząco

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości