Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Gracze komputerowi to źli kierowcy! Są niebezpieczni

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Gracze komputerowi to źli kierowcy! Są niebezpieczni Fani samochodowych gier komputerowych jeżdżą bardziej ryzykownie i narażają się na wypadki drogowe znacznie częściej od innych kierowców. Pokazuje to badanie zamówione przez koncern Continental.

Na zlecenie firmy oponiarskiej przebadano 2 tys. kierowców z Wielkiej Brytanii w wieku od 17 do 39 lat. Połowę z nich stanowili gracze komputerowi – miłośnicy gier samochodowych, resztę osoby, które wolą inne rozrywki.

Badania pokazały, że gracze komputerowi o 44 proc. chętniej podejmują ryzyko na drodze. Tym samym rośnie prawdopodobieństwo, że ulegną wypadkowi. Tym bardziej, że fani pościgów w wirtualnym świecie częściej niż inni przeceniają swoje umiejętności.

Regularne granie w samochodowe symulacje – przynajmniej jeśli wierzyć wynikom badania – sprawia, że kierowca częściej doprowadza do stłuczek, chętniej przejeżdża na czerwonym świetle, jest bardziej agresywny i częściej kontroluje go policja.

Według autorów badania dzieje się tak dlatego, że gracze odtwarzają sytuacje z ekranu komputera w realnym świecie.

- Gry komputerowe pomagają rozwinąć umiejętności przydatne dla kierowcy i podnoszą pewność siebie. Ale gracze komputerowi muszą też nauczyć się oceniać ryzyko, które podejmują na drodze – podkreśla Tim Bailey, ekspert ds. bezpieczeństwa w Continental Tyres.

Bailey dodaje, że samochodowe ściganki poprawiają koncentrację za kierownicy i czas reakcji, ale podnoszą też skłonność do ryzyka, bo błędy w grze nie mają prawdziwych konsekwencji.

Gracze komputerowi znacznie częściej przeceniają swoje umiejętności za kółkiem. Podczas badania przeciętna ocena własnych umiejętności w skali od 1 do 10 to 6. Kierowcy, którzy nie grają w samochodowe wyścigi, oceniali siebie na 5.

Badania pokazały, że gracze nie tylko mają zwyczaj częściej przekraczać dozwoloną prędkość, ale także gorzej parkują i powodują więcej stłuczek. Dwukrotnie częściej swoimi manewrami straszą innych użytkowników dróg.

Autorzy badania twierdzą, że im więcej grasz, tym gorzej prowadzisz. Wyniki ankiety pokazuja, że ci, którzy spędzali za komputerową kierownicą więcej niż 8 godzin tygodniowo, trzykrotnie częściej uczestniczyli w wypadkach niż ci, którzy grali mniej niż godzinę tygodniowo.

Opr. DK, źródło: Continental

Gracze komputerowi to źli kierowcy! Są niebezpieczni
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Gracze komputerowi to źli kierowcy! Są niebezpieczni

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości