Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Grupa SPEED w policji. Czym jest i jaka czeka ją przyszłość?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Policja.pl Pierwsza grupa "Speed" powstała w Komendzie Stołecznej Policji pod koniec 2018 r. Ta formuła sprawdziła się do tego stopnia, że od 19 lipca 2019 r. w każdej komendzie wojewódzkiej Policji działa grupa „Speed”, której zadaniem jest eliminowanie niebezpiecznych zachowań na drodze.

Każdego roku nadmierna prędkość jest przyczyną wielu zdarzeń drogowych, które generują ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. Niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest groźne nie tylko dla kierujących i ich pasażerów ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse jego przeżycia. Działalność grupy "Speed" w Komendzie Stołecznej Policji dała bardzo dobre efekty, więc model ten wdrożono w całym kraju.

W okresie od 19 lipca 2019 r. do 30 czerwca 2020 r. policjanci z grup „Speed” ujawnili 442 660 wykroczeń, w tym aż 308 728 związanych z przekroczeniem prędkości. 18 773 kierującym, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, zatrzymano prawo jazdy.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Drastyczne przekraczanie prędkości zazwyczaj łączy się z innymi, bardzo niebezpiecznymi zachowaniami m.in. takimi, jak wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie, przejeżdżanie linii ciągłej, przejeżdżanie z dużą prędkością przez przejście dla pieszych.

Przykłady nieodpowiedzialnego zachowania kierowców, które ujawnili policjanci:       

 • KWP Wrocław. Policjanci z ząbkowickiej grupy „Speed” zatrzymali po pościgu nietrzeźwego motocyklistę, który pędził w obszarze zabudowanym blisko 140 km/h. Mimo dawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych 42-latek nie chciał zatrzymać się do kontroli. O dalszym losie podejrzanego zdecyduje teraz sąd. Mężczyźnie może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
 • KWP Gorzów Wlkp. 28-letni mieszkaniec powiatu gorzowskiego jadąc osobowym VW Passatem podczas wyprzedzania kolumny pojazdów jechał z prędkością 171 km/h, gdzie obowiązywało ograniczenie do 70 km/h. Wyprzedzanie miało miejsce w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych.
 • KWP Rzeszów. 81 km/h ponad dozwoloną prędkość - to nie jedyne przewinienie kierowcy Volkswagena. 54-latek zatrzymany w Zgórsku przez policjantów z rzeszowskiej grupy "Speed", dodatkowo był nietrzeźwy. Alkomat wskazał 2 promile w jego organizmie. Za swoje przewinienia odpowie teraz przed sądem.
 • KWP Gorzów Wlkp. Zielonogórscy policjanci działający w specjalnej grupie "Speed" zatrzymali prawa jazdy kierowcom, którzy za nic mieli ograniczenia prędkości. „Rekordziści”, których skontrolował policyjny wideorejestrator mieli na liczniku 192 i 212 km/h.

"Speed-y" nadal będą działać na terenie całej Polski. Wśród kierujących pojazdami budzą uznanie i jedynie osoby, które w sposób rażący łamią przepisy ruchu drogowego powinny mieć powody do obaw.

Zobacz także: Testujemy Fiata 124 Spider

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Zróbcie jak Kanadzie 100 h legalne. 140 km h. 10 000 (gość)

  Dol.utrata prawa jazdy b.drogi kurs na nowe prawo itp...to jest dobry przykład na potencjalnych morderców J.Sz. z Ełku...

 • jan (gość)

  PROWOKACJA i KARA ! Tak jak napisałem ! Łamią przepisy prowokując innych do wykroczeń. Potem są bezlitośni !!!

 • jan (gość)

  GRUPA generująca zyski Państwa !!!!!!!!!!

 • Max (gość)

  Nie jestem za karaniem , za byle co ,ale jeśli ktoś przekracza prędkość o 100% to kara powinna być dotkliwa.

 • Franek (gość)

  Takie prędkości co podają w artykule to wykręcił radiowóz z grupy speed a nie zatrzymani kierowcy, bo wideoradar mierzy prędkość radiowozu a nie pojazdu przed nim.

 • Pankracy (gość)

  Niech się zajmują pseudo wyścigami, na ulicach. W Kielcach co weekend.

 • Pasażer (gość)

  3 na 100 nacpanych

 • elo (gość)

  jebać policje i grupę speed

 • Juha (gość)

  PiS musi jakoś zarobić na obiecanki.

 • Speed (gość)

  Jakoś nie mam powodu do obaw

 • Speed (gość)

  Jakoś nie mam powodu do obaw

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości