Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Gumy na zimę

Data publikacji: Autor: Katarzyna Kuczyńska

Żadnego kierowcę nie trzeba przekonywać, że opony zimowe znacznie zwiększają bezpieczeństwo i komfort prowadzenia samochodu na śniegu i lodzie. Warto przypomnieć czym charakteryzuje się takie ogumienie.

Jesienne pluchy powinny przypomnieć nam o konieczności wymiany opon letnich na zimowe.

Na czym jedziesz
Niezwykle istotnym elementem konstrukcji takiej opony jest specjalna mieszanka gumowa, której właściwości pozwalają zoptymalizować jej elastyczność i przyczepność do podłoża. Kiedy średnie dzienne temperatury spadają poniżej 7 st. C, a nocne poniżej 0 st. C, wówczas opony letnie należy zamienić na zimowe. Nie należy z tym czekać do opadów śniegu, bo właściwości letnich opon nie są w stanie zapobiec poślizgowi na oszronionej, na przykład, o poranku, szosie. Opony letnie, skomponowane z kauczuku syntetycznego z domieszką sadzy, znakomicie zachowują się na suchych i mokrych nawierzchniach, gdy temperatura nie spada poniżej 0 st. C. Poniżej tej temperatury sztywnieją i tracą elastyczność. Opony zimowe, dzięki większej ilości kauczuku naturalnego z domieszką krzemu i nieco innej konstrukcji lepiej "wżerają się" w śnieg i szybko go pozbywają. Dzięki temu opony pracują czystą, nieośnieżoną powierzchnią.

Istotnym elementem ogumienia zimowego jest jego bieżnik. Dużą popularnością cieszą się bieżniki asymetryczne. Wewnętrzna część opony z takim bieżnikiem dobrze odprowadza błoto, śnieg i wodę, a część zewnętrzna utrzymuje przyczepność i stabilność na zakrętach. Inny rodzaj bieżnika, kierunkowy, w kształcie jodełki, doskonale wypycha maź spod koła i dzięki temu umożliwia pełny kontakt opony z nawierzchnią.

Ważną cechą opon zimowych jest lamelkowanie, czyli nacięcia na czole bieżnika. Działają one jak przyssawka i zwiększają przyczepność podłużną opony.

Tylko indywidualnie
- Opony dobieramy indywidualnie, w zależności od modelu samochodu i wymagań kierowcy. Dla przykładu powiem, że samochody o dużej mocy lepiej wyposażyć w opony o asymetrycznym bieżniku. Istotny przy doborze opony jest także jej rozmiar. Dla wielu klientów priorytetem w wyborze ogumienia jest jego cena - powiedział nam przedstawiciel Centrogumu, stacji zajmującej się sprzedażą i wymianą opon.

Ceny opon zimowych uzależnione są od ich rodzaju, rozmiaru i - oczywiście - producenta. Na naszym rynku największą popularnością cieszą się opony produkowane przez Dębicę i Olsztyn.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości