Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie

Haki holownicze

Data publikacji: Autor: Michał Głombiowski

 Zanim zdecydujemy się na zakup haka holowniczego zastanówmy się, jaki jego rodzaj przyda się nam najbardziej i który będzie najlepiej pasował do naszego auta...

Przejdź do: Orientacyjne ceny haków holowniczych

Zanim zdecydujemy się na zakup haka holowniczego zastanówmy się, jaki jego rodzaj przyda się nam najbardziej i który będzie najlepiej pasował do naszego auta.

Hak holowniczy przydać się może, gdy zadzwoni do nas przyjaciel z prośbą, by odholować jego uszkodzony samochód do warsztatu. Równie niezbędny jest dla miłośników caravaningu i osób często przewożących sprzęt czy materiały w przyczepie. By hak spełniał dobrze swoje zadanie musi zostać odpowiednio dobrany do konkretnego modelu samochodu.

W sklepach z artykułami motoryzacyjnymi haki holownicze pojawiają się sporadycznie. Jest to asortyment sprowadzany zwykle na konkretne zamówienie klienta. Dużo większy wybór jest w warsztatach i firmach specjalizujących się w montażu tego typu wyposażenia.

Są trzy rodzaje haków holowniczych. Najstarszy typ, to hak montowany do samochodu na stałe. Nie da się go samodzielnie zdemontować i dlatego nie cieszy się on dużą popularnością. Poza tym, nie odpowiada on normom Unii Europejskiej i są problemy z wjazdem samochodem z takim hakiem do krajów unijnych.

Po europejsku
Kierowcy zdecydowanie wolą nowsze rodzaje haków, które można swobodnie zdemontować. Wyróżnia się haki montowane za pomocą kilku śrub oraz z systemem automatycznego wypinania. W tych ostatnich, za pomocą specjalnego systemu zapadkowego, w ciągu kilku sekund można odpiąć samą końcówkę haka. Haki demontowane spełniają normy europejskie.
Na zamontowanie haków automatycznie wypinanych decydują się zwykle posiadacze bardziej luksusowych samochodów. Są one najwygodniejsze w użyciu, ale są niestety nieco droższe. Sporo osób montuje w swoich samochodach haki wkręcane na specjalne śruby. Również można je szybko zdemontować, jak i zamontować, ale trzeba użyć do tego odpowiedniego klucza.
Za wyborem tego typu wyposażenia niewątpliwie przemawia cena, haki takie są bowiem blisko o połowę tańsze od automatycznych. Obecnie niemal wszystkie produkowane samochody posiadają oryginalne otwory przeznaczone do montażu haków holowniczych.

Żeby udźwignął
Przy wyborze haka holowniczego do naszego samochodu istotną sprawą jest również jego udźwig maksymalny, zwany tonażem. Każdy hak musi posiadać wyszczególnione zalecenia co do ciężaru, jaki jest w stanie udźwignąć. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że tonaż haka holowniczego nie może przekraczać masy całkowitej pojazdu, do którego hak jest zamontowany. Jeżeli zakupimy hak demontowany, warto wozić go w bagażniku auta, a nie na stałe zamontowanym. Co prawda niektórzy twierdzą, że hak stanowi ochronę samochodu podczas stłuczki, ale pamiętajmy, że w takim wypadku wystający hak czyni o wiele większe spustoszenia w samochodzie, który na nas najechał. Nie narażajmy więc innych na niepotrzebne straty.

Certyfikat konieczny
- Aby hak holowniczy nie stanowił zagrożenia dla użytkowników samochodu, powinien posiadać specjalny certyfikat wydany przez PIMot w Warszawie - wyjaśnia Krzysztof Flisiński, właściciel firmy Euro-Hak. - Na tabliczce znamionowej haka musi być podany producent, data produkcji i co najważniejsze, dopuszczalny tonaż. Montaż haka holowniczego odbyć powinien się w wyspecjalizowanym warsztacie.
- Zdecydowanie odradzam samodzielny montaż tego typu wyposażenia - mówi Flisiński. - Aby odpowiednio dokręcić mocowanie haka, potrzebne są odpowiednie narzędzia, które pozwalają uzyskać wymaganą siłę i moc dokręcenia śrub. Zwykłym kluczem samochodowym nie zrobimy tego dobrze.

Co kilka lat należy również sprawdzić w serwisie, czy mocowanie haka nie obluzowało się. Jeżeli pokonujemy dużo kilometrów z przyczepą, kontrolę trzeba wykonywać częściej.

Orientacyjne ceny haków holowniczych

Rodzaj Cena
Hak stały, niedemontowany 350 - 400 zł
Hak demontowany, mocowanie śrubowe 450 - 500 zł
Hak automatyczny 800 - 1500 zł
Ceny obejmują koszt haka, badanie techniczne oraz montaż

» Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • adrian76 (gość)

  ceny haków podane w tabelce są kosmicze.szannująca się firma nie produkuje stałych haków , bo to nie opłacalne a wręcz uciążliwe (reklamacje i nie zadowolenie klientów). sam handluje tym towarem wiodących producentów i nie są one ani drogie ani trudne w montażu samodzielnym.tym bardziej że każdy producent daje instrukcje montażu haka i podłączenia instalacji elektrycznej( 7-mio biegunowej w\g PN). pozdrawiam

 • Jan (gość)

  Sprawdz euroautohak. Tanie ale porzadne polskie haki holownicze. Szybka dostawa.

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Krzysiek (gość)

  Należy pamiętać, że ceny haków uzależnione są także od modelu auta, do którego są montowane. Do astry 2 za hak z kulą wypinaną zapłaciłem 570 zł a do focusa 3 hak wypinany kosztował mnie prawie 800 zł (haki kupowałem i montowałem w mikołajowicach -> sklep www.sklepmartec.pl) - funkcjonalnie te same produkty ale jak widać ceny są różne i stąd pewnie takie przedziały cenowe w artykule

 • Komentarz usunięty.
 • Oszukany (gość)

  Uważaj Autohak z Słupska sprzedaje haki bez gwarancji. Musiałem do zakupionego haka bubla dopłacić prawie 300 zł Reklamacji nie uznali bo nie ma gwarancji pomimo, ewidentnych błędów w konstrukcji (złe wymiary- serwis nie mógł zmontować ) wysłany po 3 tyg. odbierałem na koszt własny. Kupiłem inny i zamontowałem aby pojechać na wakacje. Mają haki na 50 kg a można w niektórych samochodach montować na 60 kg

 • bolek cinki (gość)

  Mbank ma podobno najmocniejsze haki.

 • Centrum Motoryzacji Milano (gość)

  http://stores.ebay.pl/italhakiakcesoria/

 • marek banas (gość)

  u nas w warsztacie najczesciej montujemy haki przykrecane, ale coraz czesciej pojawiaja sie te wypinane automatycznie chociaz do tanich nie naleza. na pewno warto przyjrzec sie producentowi haka i sprawdzic jaka daje gwarancje. nie ma co oszczedzac, bo jak widac w komentarzach czasem trzeba placic dwa razy. my wspolpracujemy z adamot.pl i nie ma na co narzekac, wszystko homologowane i w jak najlepszym porzadku.

 • Piotr (gość)

  W kwestii kontroli połączeń śrubowych to racja, zaraz po montażu po 1000 km powinno się wrócić do mechanika, żeby podokręcał nam wszystkie punkty. Ja niedawno znalazłem sklep Dobrehaki.pl i tam jest duży wybór no i są rabaty. akurat mi się udało zamontować samemu, trochę zeszło a

 • Gość (gość)

  Ja kupiłem hak u Pana Tomka i jestem zadowolony szybko i solidnie dobrze udzielają informacji ich strona www.autohaki.com.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości