Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Hamulce nagrodzone

Data publikacji: Autor: (c)

Fot. Delphi  nagrodzony zespół inżynierów

Amerykański producent komponentów samochodowych, firma Delphi, otrzymał nagrodę Dewar za innowacyjny układ hamulcowy MTB.

Fot. Delphi
nagrodzony zespó³ in¿ynierów

 

Przy obecnym stanie techniki rozpędzenie samochodu nie stanowi żadnego problemu. Trudniej jest go zatrzymać. I tym właśnie problemem zajął się brytyjski oddział firmy Delphi. Zamiast jednej tarczy hamulcowej są dwie. Dlaczego nikt wczesniej na to nie wpadł?

 

Hamulce MTB, opracowywane przez ostatnie cztery lata przez brytyjski zespół w Leamington Spa., to zintegrowany system wykorzystujący dwie tarcze poruszające się po zewnętrznej średnicy piasty. Hydrauliczny tłok przekazuje siłę hamowania poprzez cztery klocki: dwa po zewnętrznej stronie tarcz oraz dwustronny klocek pomiędzy nimi. Dzięki czterem powierzchniom ciernym nowa technologia zapewnia siłę hamowania większą o 1,9 w stosunku do konwencjonalnych układów z jedną tarczą o tej samej średnicy lub podobną siłę hamowania przy zmniejszonej średnicy tarczy.

 

Nowy system firmy Delphi zwiększa wydajność układu hamulcowego i umożliwia stosowanie tarcz o mniejszej średnicy przy zachowaniu takiej samej siły hamowania. Nowe hamulce to także możliwość polepszenia “wyczucia" pedału hamulca, zmniejszenie jego ruchu i lepsze działanie. Ponadto wyeliminowany zostaje czynnik bocznego zużywania się tarcz/ piast (LRO), zaś powstawanie różnic w grubości tarczy (DTV) ograniczone jest do minimum. Układ znajduje się obecnie w fazie testów przedprodukcyjnych i najprawdopodobniej wejdzie do produkcji w połowie bieżącej dekady.

Genialnie proste - zamiast jednej tarczy hamulcowej - dwie. Dlaczego nikt wcze¶niej na to nie wpad³?  

W imieniu firmy Delphi nagrodę odebrał Chris Baylis, główny inżynier ds. hamulców i modułów w Europie. W trakcie ceremonii powiedział on: “Jesteśmy pewni, że hamulce MTB to pierwsza tak ważna zmiana w układach hamulcowych od chwili seryjnego zastosowania hamulców tarczowych ponad pięćdziesiąt lat temu. Z ogromną radością odbieram tę nagrodę w imieniu całego zespołu.”

 

“Nagroda Dewar to najważniejsza nagroda za brytyjskie osiągnięcia techniczne przyznawana od 1906 roku. W tym roku firma Delphi udowodniła, że za podstawę swych dzisiejszych działań przyjmuje potrzeby rynku motoryzacyjnego przyszłości”, wyjaśnił Dr Stephen Hammerton, Prezes Komisji Królewskiego Automobilklubu.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości