Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Harley-Davidson VRSCA V-Rod

Data publikacji: Autor: Tadeusz Suchomski

Narodziny nowej ery

Zadanie postawione konstruktorom rewolucyjnego Harleya nie było łatwe. Połączenie tradycji dwucylindrowego widlastego silnika, który przez lata stał się symbolem marki, sportowych doświadczeń Harleya i stylu typu cruiser można nazwać prawdziwym wyzwaniem.

Setki projektów, godziny pracy inżynierów przyniosły efekt zapierający dech w piersiach - Harley - Davidson VRSCH V-Rod.

Jednostka napędowa
Revolution, bo tak nazywa się silnik V-Roda, ma dwa cylindry rozchylone pod kątem 60 st., 1131 ccm pojemności, rozrząd DOHC z czterema zaworami na cylinder i chłodzenie cieczą. Moc maksymalna wynosi 117 KM przy 8300 obr./min, a maksymalny moment obrotowy osiągany przy 6600 obr./min ma wartość 105 Nm. Chłodnicę umieszczono w tradycyjnym miejscu, ale jej obudowa powstała w tunelu aerodynamicznym tak, aby przepływ powietrza doprowadzić do perfekcji. Pięciostopniowa skrzynia biegów jest precyzyjna, a biegi zmienia się lekko i szybko niczym w motocyklu sportowym.

Długo i nisko
V-Rod, to stuprocentowy Harley-Davidson. Długi niski i zachowujący tradycyjną pozycję kierowcy. Żelazną zasadę Harleya ,,długo i nisko’’ w tym modelu zastosowano bardziej konsekwentnie niż w jakimkolwiek innym. Przy dużym rozstawie osi wynoszącym 1713 mm prześwit wynosi zaledwie 142 m, a siodło umieszczono na wysokości 66 cm.
Przednie zawieszenie pochylone pod kątem 38 st. posiada rury nośne o średnicy 49 mm. Tylne zawieszenie wyposażono w aluminiowy wahacz z dwoma regulowanymi elementami resorującotłumiącymi.

Hamulce
Nad hamowaniem czuwają skuteczne trzy tarczowe hamulce o średnicy 292 mm, współpracujące z zaciskami czterotłoczkowymi. Tablice wskaźników umieszczono na kierownicy, a nie na atrapie zbiornika. Prawdziwy zbiornik mieści się pod siedzeniem (15,1 l).
Obok prędkościomierza i obrotomierza znajduje się wskaźnik poziomu paliwa, licznik kilometrów oraz kontrolki: oleju, kierunkowskazów i alarmu z immobilizerem.

Podsumowanie
Nowy Harley wytycza nowe standardy wśród motocykli typu cruiser. Wykończony anodyzowanym aluminium V-Rod zapowiada nową erę.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Maniek WAWA (gość)

    Bak mieści 19l paliwa. Spalanie to 10l/100km. Chyba,że jeździ się oszczędnie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości