Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Harley-Davidson

Data publikacji: Autor: Tadeusz Suchomski

Król autostrad.

Harley-Davidson nigdy nie był najszybszym i najmocniejszym motocyklem. Zmiany, jakie wprowadzano, były raczej kosmetyczne niż rewolucyjne.

Tradycja, amerykański patriotyzm i jakość motocykla do dnia dzisiejszego znajdują klientów. To w USA powstał pierwszy na świecie motocykl, na którym można bez zmęczenia pokonać spore odległości. Wśród najsłynniejszych Harleyów znajduje się Electra Glide.

Silnik
Jednostką napędową tego pojazdu jest czterosuwowy, dwucylindrowy widlasty silnik o pojemności 1449 ccm i mocy 67 KM. Maksymalny moment obrotowy wynosi 110 Nm przy 3100 obr./min. Tak jak we wszystkich modelach, tak i w tym motocyklu zastosowano tradycyjny rozrząd OHV. Pomiędzy cylindrami znajduje się gaźnik Keihin o średnicy gardzieli 40 mm. To dzięki niemu silnik spełnia surowe amerykańskie normy czystości spalin. Jednostka napędowa zblokowana jest z pięciostopniową skrzynią biegów, która poprzez wielotarczowe mokre sprzęgło napędza tylne koło paskiem zębatym.

Zawieszenie i hamulce
Przednie zawieszenie wyposażono w widelec teleskopowy. Tylne zawieszenie to dwa amortyzatory hydrauliczne. Hamulce są dobrą stroną tego modelu. Podwójna wentylowana tarcza z przodu o średnicy 292 mm i z tyłu pojedyncza o tej samej średnicy w pełni daja sobie radę z ważącym 336 kg motocyklem (masa sucha).

Wyposażenie
Kanapa umieszczona nisko w ramie, zaledwie 693 mm od ziemi, szeroka kierownica i płytowe podnóżki z przodu pozwalają pewnie prowadzić motocykl. Kierowca i pasażer siedzą wygodnie na potężnej kanapie. Przed prądem powietrza chroni duża przednia szyba o charakterystycznym kształcie. Motocykl zaopatrzono w trzy pokaźne kufry wykonane z tworzywa sztucznego. Przebieg rzędu 200 tys. km i więcej nie jest niczym szczególnym dla tego motocykla nazywanego "królem autostrad".

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości