Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Fascynacje samochodowe

HEMI nie tylko w aucie

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. DaimlerChrysler: Okazuje się, że silnik HEMI może doskonale służyć jako element…grilla. Silnik HEMI to niemal kultowa jednostka napędowa. Kto jednak powiedział, że mają w nią być wyposażane jedynie samochody?

Fot. DaimlerChrysler: Okazuje się, że silnik HEMI może doskonale służyć jako element…grilla.

 

Grupa Chryslera zorganizowała konkurs na niekonwencjonalne wykorzystanie silnika HEMI. Spośród setek nadesłanych z USA i Kanady projektów do finału wybrano pięć. Zostaną one zaprezentowane podczas gali przygotowywanej na czerwiec. Nagrodą dla zwycięzcy będzie – do wyboru – Chrysler, Jeep lub Dodge napędzany silnikiem HEMI.

 

Jednostka napędowa HEMI ma wał rozrządu umieszczony w kadłubie (OHV), a nie w głowicy (OHC) – jak w silnikach europejskich czy japońskich. Komory spalania mają tzw. półkolisty kształt. Silnik o pojemności 5,7 l i mocy 340 KM montowany jest m.in. w Jeepie Grand Cherokee III i Chryslerze 300C. Dzięki zastosowaniu systemu MDS w trakcie spokojnej jazdy odłączane są cztery z ośmiu cylindrów, co pozwala zaoszczędzić do 20 proc. paliwa. Dopiero mocniejsze naciśnięcie pedału gazu powoduje, że silnik zaczyna pracować pełną mocą.

 

Fot. DaimlerChrysler: Dan Burg i jego maszyna do czyszczenia lodu Fot. DaimlerChrysler: Tim Flucht – najszybsze i najbardziej wydajne urządzenie do odgarniania śniegu. Fot. DaimlerChrysler: Jonathan Brzon – karuzela muscle cars jadących w koło szybciej niż ich oryginalne wersje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fot. DaimlerChrysler: Marcus Braun – motocykl o osiągach przekraczających najśmielsze oczekiwania. Fot. DaimlerChrysler: Randy i Robin Fredner – superrozdrabniarka papieru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości