Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Technologia

Historia elektrycznych aut BMW

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. BMW Choć BMW i, submarki bawarskiego producenta zajmującego się produkcją elektrycznych samochodów powstała w 2011 roku, tradycje BMW w budowie aut z tym typem napędu sięga 1972 roku. W związku z tym, niemiecka marka postanowiła o tym przypomnieć prezentując specjalny film.
Fot. BMW Pierwszym samochodem marki BMW, który wykorzystywał do napędu wyłącznie silniki elektryczne, był zmodyfikowany model 1602, który powstał z okazji olimpiady w 1972 roku w Monachium. Celem inżynierów bawarskiego producenta było stworzenie takiego auta, które pokona dystans maratonu olimpijskiego. Za sprawą dużej ilości baterii umieszczonych w komorze silnikowej, udało się to osiągnąć.

Na kolejny prototyp elektrycznego samochodu trzeba było czekać prawie 20 lat. W 1991 roku przedstawiono koncept o nazwie E1, którego plastikowe nadwozie było od początku zaprojektowane pod kątem zastosowania tej technologii. Pomimo niewielkiej mocy silnika (50 KM), model ten był w stanie osiągnąć prędkość 120 km/h, zaś baterie pozwalały na przejechanie 200 km bez potrzeby ich ponownego ładowania.

Obecnie, BMW pracuje nad dwoma całkowicie nowymi modelami, które wejdą do seryjnej produkcji. Są to widoczne na zdjęciu miejski i3 oraz luksusowe coupe i8.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości