Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Historia pojazdu używanego. Teraz sprawdzisz dane auta także z Niemiec

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marcin Oliva Soto Niemiec płakał jak sprzedawał – wreszcie możecie sprawdzić, czy ze smutku, czy z radości. W usłudze Historia Pojazdu pojawiły się właśnie auta zza zachodniej granicy… i nie tylko.

Usługa „Historia Pojazdu" od czerwca 2014 r. jest bezpłatnie dostarczana przez Ministerstwo Cyfryzacji wszystkim, którzy planują zakup auta używanego lub innego pojazdu już zarejestrowanego w Polsce i cieszy się sporą popularnością. Dane są dostępne po wpisaniu na stronie historiapojazdu.gov.pl numeru rejestracyjnego auta, daty pierwszej rejestracji i numeru VIN i pokazują informacje zgromadzone w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), w tym dane techniczne, terminy przeprowadzenia obowiązkowych przeglądów technicznych wraz z odnotowanym przebiegiem, ważność ubezpieczenia OC, jak również liczbę i rodzaj właścicieli.

Wcześniej mogliśmy w ten sposób prześwietlać auta sprowadzane do Polski z wielu krajów Europy, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Na tej liście brakowało jednak kraju, z którego pochodzi zdecydowana większość aut przyjeżdżających nad Wisłę - Niemiec. Dzisiaj już są.

Zawarte w Historii Pojazdów dane z CEP będą uzupełnione o tabelę ryzyka na podstawie danych z autoDNA. Raport ryzyka według autoDNA pokazuje dodatkowe informacje, wcześniej niedostępne za pośrednictwem Historii Pojazdu. Ich zakres jest bardzo szeroki i obejmuje informacje na temat:

● odnotowania szkody całkowitej,

● odnotowania uszkodzenia pojazdu,

● figurowania auta w rejestrach pojazdów skradzionych,

● poprawności numeru VIN ze standardem ISO,

● ogłoszenia akcji serwisowych producenta,

● odnotowania złomowania pojazdu,

● niedopuszczenia do ruchu,

● wcześniejszego przeznaczenia jako taksówki,

● odnotowania rozbieżności drogomierza

AutoDNA pozyskuje dane m.in. z Niemiec, Francji, Belgii, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Norwegii, Niderlandów, Czech, Węgier, Rumunii oraz Danii, zatem praktycznie każde zarejestrowane wcześniej poza Polską auto będzie miało taki zestaw informacji.

WAŻNE! Korzystanie z naszej e-usługi jest bezpłatne, co oznacza, że nie zapłacicie za uzyskanie informacji o pojeździe.

Dzięki wspólnej inicjatywie autoDNA oraz Ministerstwa Cyfryzacji w bezpłatnych raportach będą również zawarte, w miarę dostępności danych, odczyty drogomierza z krajów, w których pojazd był wcześniej zarejestrowany. Pozwoli to na zweryfikowanie autentyczności przebiegu w przypadku aut sprowadzonych do Polski z innych krajów. W niektórych przypadkach weryfikację będzie można przeprowadzić w przypadku samochodów zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce nawet 6 lat temu, gdyż odczyty drogomierzy są gromadzone w CEP od 2014 r. To bardzo istotne, gdyż większość samochodów używanych zarejestrowanych w Polsce pochodzi właśnie z importu.

Zobacz także: Kiedy można zamówić dodatkową tablicę rejestracyjną?

Wspólna usługa Historii Pojazdu oraz autoDNA pozwoli zwiększyć transparentność rynku samochodów używanych w Polsce. Wstępna weryfikacja oferty to nie tylko oszczędność czasu, ale również mniejsze ryzyko zdrowotne w związku z epidemią koronawirusa. Bez obaw o wychodzenie z domu można teraz bezpłatnie sprawdzić wiele ofert w zakresie, jaki wcześniej nie był dostępny.

- Polska to kolejny m.in. po Belgii, Holandii czy Francji kraj, który zdecydował się współpracować z autoDNA. Naszymi partnerami obok administracji centralnej wielu europejskich krajów są również instytucje finansowe, w tym największe towarzystwa ubezpieczeniowe, sieci warsztatów i dealerzy. Dzięki temu w bazie zarządzanej przez Ministerstwo Cyfryzacji jest teraz dostęp do ponad 0,5 mld rekordów zgromadzonych przez autoDNA na temat samochodów obecnie zarejestrowanych w Polsce, a wcześniej w Europie. To największa tego typu bezpłatna baza na polskim rynku – mówi Mariusz Sawuła, dyrektor zarządzający autoDNA. W tym trudnym dla nas wszystkich okresie kupujący auta używane mogą zdalnie sprawdzić wiele informacji na temat interesującego ich samochodu, co pomoże ocenić stan techniczny oraz wiarygodność oferty. Dla wystawiających samochody na sprzedaż dostępne za darmo za pośrednictwem Historii Pojazdu oraz autoDNA informacje pomogą zachować transparentność oferty dla kupujących – podkreśla Mariusz Sawuła.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Jucha (gość)

    Na szczęście raport sprawdzenia pojazdu z Niemiec nie jest za darmo.

  • Piotr (gość)

    Ostrzegam i nie polecam. Kupiłem z ciekawości raport swojego samochodu w AutoDNA, a tam szkody których nie było, w szkodzie która była inne uszkodzenia i kwota wypłaconego odszkodowania. Z przebiegiem też nie do końca wszystko jasne. Próbuję to wyprostować.

  • DANIELA (gość)

    ryzyka wg auto DNA- W JEDNYM DNIU ODNOTOWANO USZKODZENIE POJAZDU -PO GODZINIE NIE ODNOTOWANO USZKODZENIA POJAZDU

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości