Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Hulajnoga elektryczna. Będzie można jeździć po ulicy?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szymon Starnawski Kwestia hulajnóg elektrycznych w Polsce nadal nie została uregulowana. Wydawało się, że jest już propozycja przepisów, ale... jest duża szansa, że się zmieni.

Rząd zamierza uregulować kwestię elektrycznych hulajnóg. Jeżeli przepisy wejdą w życie, możliwa będzie jedynie jazda po ścieżkach rowerowych i jezdniach. Tak informowaliśmy w ubiegłym miesiącu.

Zgodnie z planami za poruszanie się pojazdem niezgodnym z tymi wytycznymi, można by otrzymać mandat w wysokości 5000 złotych. – Resort infrastruktury chciałby, żeby hulajnogi poruszały się z prędkością taką, z jaką poruszają się piesi. Uważamy, że to jest nieostry zapis. My zaproponowaliśmy, żeby to była prędkość 8 km – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Zobacz także; Cofanie licznika. Przestępstwo czy wykroczenie? Jaka kara?

Tymczasem przy okazji Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister Andrzej Adamczyk wygłosił prelekcję, z której wynika, że - zamiast po "ścieżkach" rowerowych, użytkownicy hulajnóg elektrycznych zobligowani będą do korzystania z... jezdni.

Doprecyzował, że elektryczne hulajnogi będą zmuszone poruszać się po drogach publicznych. Chodzi o odcinki, gdzie limit prędkości nie przekracza 50 km/h, a sam użytkownik zobligowany będzie do poruszania się "skrajem" jezdni.

 Zobacz także: Tak prezentuje się pickup Forda w nowej wersji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • romek (gość)

  To dopiero teraz będą wypadki... Zamówiłem sobie hulajke kugoo na polskim geekbuying ale jak mi przyjdzie to chyba będę pomykać po ścieżce rowerowej, bo po ulicy to jednak strach.

 • Spook (gość)

  Jeżeli taki przepis przejdzie, to można spróbować podać go do Trybunału Konstytucyjnego z powodu nierównego traktowania różnych osób. Pieszemu na chodniku zapewnia się bezpieczeństwo, ale osobę na hulajnodze zmusza się do jazdy w bardzo niebezpiecznych warunkach, wśród samochodów, pojazdem nieprzystosowanym do jazdy po dziurawych ulicach, wywrotnym i nie zapewniającym kompletnie żadnego zabezpieczenia w przypadku wypadku. I jednocześnie użytkownikom rowerów zapewnia się dedykowaną przestrzeń do jazdy, a hulajnóg, które mają bardzo zbliżone parametry (prędkość, przyspieszenie, masa) nie pozwala się z nich korzystać. Myślę, że to będzie spokojnie przepis do obalenia. Żal patrzeć, jak rządy europejskich krajów stają na uszach, żeby powstrzymać rozwój technologiczny - najpierw absurdalne obostrzenia dotyczące latania UAV (zwanych przez media "dronami"), teraz hulajnogi. Żal patrzeć.

 • Monika (gość)

  "Socjalizm to ustrój w którym bohatersko pokonuje się problemy nieznane w żadnym innym ustroju". Nie rozumiem w czym problem. Czy nie lepiej zostawić tę kwestię rozsondkowi ludzi? Ktoś chce jechać chodnikiem niech jedzie, rozwinie zbyt wysoką prędkość i potrąci pieszego kara powinna być dotkliwa(bardzo). Na ścieżce rowerowej hulajnogi powinny być traktowane na równi z rowerem. Skoro wymyślono ścieżki dla rowerów, bo niebezpiecznie jest jechać rowerem po jezdni to tak samo niebezpiecznie jest jechać hulajnogą. Założę się, że jak rowery stawały się popularne to też znalazło się milion malkontentów którzy we wszystkim widzieli niebezpieczeństwo i robili wszystkk aby "na siłę" ograniczyć ich popularność i uprzykrzyć życie ich użytkownikom. Aż dziw, że ludzie ci w ogóle z domu wychodzą, tyle niebezpieczeństw na zewnątrz czycha

 • Monika (gość)

  P.S Byłam dzieckiem, nie było ścieżek rowerowych wszyscy pomykali po chodnikach i nikt nie umarł, bo ludzie zachowywali ostrożność, bo wiedzieli, że są piesi. Obecnie centrum miasta, chodnik w drodze do przedszkola mojej córki szerokości 1m i obok ścieżka rowerowa szerokości 2m odgraniczona tylko innym kolorem kostki. Biegające dzieci i pędzący rowerzyści którzy nie przejmują się nikim, bo są na ścieżce rowerowej, a jak dziecko z chodnika o szerokości 1m wleci im pod koła to wina dziecka i matki, bo on był na ścieżce. Jak tak ma wyglądać to bezpieczeństwo to ja dziękuję.

 • MLODY (gość)

  RZĄD CHCE WPROWADZIĆ ZMIANY PO CHODNIKU 8 KM JAK PIESZY TYLKO NIECH SOBIE ZADA SOBIE PYTANIE NIE KTORE HULAJNOGI ELEKTRYCZNE MAJĄ NAJNISZA PRĘDKOŚĆ 10 LUB 15 KM NA GODZINE TO JAK MOZE SIE PORUSZAC JAKO PIESZY CHYBA IDAC I PROWADZĄC TE PRZEPISY SA NIE DOPRACOWANE

 • MLODY (gość)

  RZĄD CHCE WPROWADZIĆ ZMIANY PO CHODNIKU 8 KM JAK PIESZY TYLKO NIECH SOBIE ZADA SOBIE PYTANIE NIE KTORE HULAJNOGI ELEKTRYCZNE MAJĄ NAJNISZA PRĘDKOŚĆ 10 LUB 15 KM NA GODZINE TO JAK MOZE SIE PORUSZAC JAKO PIESZY CHYBA IDAC I PROWADZĄC TE PRZEPISY SA NIE DOPRACOWANE

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości