Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Hulajnoga elektryczna. Jakie prawa ma jadący hulajnogą? Przepisy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Tomasz Holod Wielu użytkowników coraz popularniejszych elektrycznych hulajnóg uważa, że obowiązują ich te same przepisy, co rowerzystów. To nieprawda.

Hulajnoga elektryczna może osiągać prędkość nawet 25 km/h, ale mimo tego nie jest uznawana za pojazd. Co jest pojazdem  definiuje art. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. To dość obszerny katalog, w którym nie ma hulajnogi. Traktowana jest zatem jako urządzenie wspomagające ruch pieszego.

Hulajnoga elektryczna a Prawo o ruchu drogowym

Fot. Szymon Starnawski - Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym nie określają statusu hulajnóg elektrycznych. Z ustawy tej również nie można wyprowadzić jednoznacznego wniosku co do tego, czy w stosunku do użytkownika takiego urządzenia stosować przepisy odnoszące się do pieszych czy też kierujących pojazdami. Podkreślenia wymaga fakt, że pomimo nieokreślonego statusu osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych, jako osoby znajdujące się na drodze, są oni zobowiązani do przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu określonych chociażby w art. 3 i 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym - wyjaśnia inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.

Ze wspomnianych artykułów wynika, że uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Uczestnicy ruchu mają prawo liczyć, że inni przestrzegają przepisów.

 - W art. 2 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trzykołowych oraz czterokołowców  Dz. Urz. UE L 60 z 2.3.2013, s. 52. jednoznacznie wskazano, że nie ma ono zastosowania m.in. do „pojazdów samoczynnie utrzymujących równowagę” (lit. i) oraz „pojazdów niewyposażonych w przynajmniej jedno miejsce siedzące” (lit. j). Również w żadnym innym akcie prawnym UE jak do tej pory nie uregulowano warunków dla takich urządzeń -  tłumaczy inspektor Mariusz Ciarka

Zobacz także: Prawo jazdy. Tych zmian ministerstwo chce w tym roku 

Luka w prawie

Fot. Paweł Relikowski Gwałtowna popularyzacja hulajnóg elektrycznych, jako atrakcyjnego, alternatywnego środka transportu umożliwiającego sprawne i w miarę szybkie poruszanie się po coraz bardziej zatłoczonych ulicach dużych miast, w istocie stworzyła sytuację, w której przepisy prawa nie nadążyły za postępem technicznym.

Wszyscy zgadzają się co do jednego: przepisy prawa drogowego nie nadążają za życiem i nie wskazują jak traktować e-hulajnogi. Dalej pojawiają się jednak różnice. Warszawska policja przy okazji zdarzenia na Krakowskim Przedmieściu, osobę kierującą takim urządzeniem określa mianem pieszego, a dwa lata temu lubelski sąd w podobnej sytuacji uznał hulajnogę za motorower. W prawie powstała luka, a na chodnikach dochodzi do coraz większej liczby kolizji.

- Dopóki przepisów konkretnych nie ma, to my się temu przyglądamy i staramy się nie interweniować. Ale jeżeli zauważymy, że taki użytkownik hulajnogi przesadza i nie ma to nic wspólnego to co on robi ze zdrowym rozsądkiem, będziemy adekwatnie reagować - komentuje podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Konieczne okazuje się, więc przeprowadzenie zmian w prawie. Urządzenia transportu osobistego w myśl planowanych przepisów będą mogły być wykorzystywane na chodniku i poboczu o szerokości co najmniej 2,5 m lub ciągu pieszo-rowerowym - pod warunkiem jazdy z prędkością pieszego. Jeśli istnieje infrastruktura rowerowa, użytkownicy będą zobligowani do korzystania z niej. Kiedy jednak i w jakim kształcie przepisy wejdą w życie, tego niestety nie wiemy. Pierwsze próby zmian w prawie podjęto już trzy lata temu.

Poruszanie się na hulajnodze

Fot. Szymon Starnawski Jeden z operatorów hulajnóg mówi użytkownikom, że nie wolno im jeździć po chodnikach. E-hulajnoga rozpędza się do 25 km/h, czyli dorównuje rowerom miejskim. Z drugiej strony polskie prawo nie zezwala na jazdę hulajnogami po ścieżkach rowerowych. Najczęściej korzystający z e-hulajnóg jeżdżą po chodniku, po którym poruszają się niezgodnie z regulaminem firmy. 

Co jeśli nie ma chodnika? W przypadku pieszych należy skorzystać z pobocza lub skrajnej części jezdni. Wiele osób poruszając się hulajnogą korzysta ze ścieżek rowerowych. Za jazdę hulajnogą w strefach niedozwolonych, czyli m.in. po drogach dla rowerów, grozi mandat. Taryfikator przewiduje tu karę w wysokości od 20 do 500 zł.

Jedna z wypożyczalni hulajnóg na minuty zabrania jazdy bez kasku, z drugą osobą "na pokładzie", a nawet z... plecakiem. Niektóre z nich określają minimalny wiek od którego można korzystać z pojazdów. To 18 lat.

Kłopotliwe parkowanie

Problem pojawia się także przy parkowaniu. Hulajnogę można zaparkować wszędzie, gdzie jest to legalnie możliwe, musi być to w miejscu publicznym i powszechnie dostępnym. Kodeks drogowy nie zabrania parkowania poza wyznaczonymi miejscami parkingowymi. Nie wszyscy użytkownicy stosują się do zasad i np. parkują hulajnogę np. na środku chodnika, ścieżce rowerowej, czy opierają ją o bramę. 

Jeżeli firmy nie podejmują działań, w stolicy interweniuje Zarząd Dróg Miejskich. Od lutego zaczęło się „aresztowanie” porozrzucanych pojazdów, a w magazynie zalega około 500 e-hulajnóg. Jeżeli firma chce je odebrać musi okazać dokumenty, że jest zarejestrowana na terenie Polski i jest właścicielem urządzeń.

Co w przypadku kolizji hulajnogą elektryczną?

Hulajnoga elektryczna nie jest pojazdem, nie obowiązują zatem limity dotyczące trzeźwości. Nietrzeźwy rowerzysta może zostać ukarany mandatem w wysokości do nawet 500 zł. Wracając z imprezy na hulajnodze nie popełniamy wykroczenia.

- Czynności na miejscu wypadku lub kolizji drogowej z udziałem użytkownika hulajnogi elektrycznej lub podobnego urządzenia są realizowane w oparciu o ogólne zasady wykonywania czynności procesowych w takich sprawach, adekwatnie do kwalifikacji zdarzenia, mając na względzie, że każde takie zdarzenie ma charakter indywidualny - podkreśla inspektor Mariusz Ciarka.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • yurek (gość)

  Wprowadzanie ludzi w błąd. O ile przepisy administracyjne (np. prawo o ruchu drogowym) faktycznie nie znają pojęcia hulajnogi, to już przepisy karne i cywilne znają. Stąd wyrok lubelskiego sądu, który uznał hulajnogę za pojazd. Gdyby potrącona kobieta z Warszawy nie przyjęła mandatu i skierowała sprawę do sądu, to wyrok byłby podobny. Ale że sprawa zakończyła się wypisaniem mandatu przez niezbyt ogarniętą policję, to wyszło jak wyszło. Przepisy cywilne (art. 436 i 435) wprost uznają takie pojazdy jak hulajnoga elektryczna za tożsame z "tradycyjnymi" pojazdami. Przepisy karne również uznają hulajnogę elektryczną nie tylko za pojazd, ale za pojazd mechaniczny - ale to już za sprawą orzecznictwa SN. Zatem prowadzenie hulajnogi elektrycznej po spożyciu alkoholu jest zabronione i stanowi przestępstwo lub wykroczenie. Po spowodowaniu wypadku, kierujący hulajnogą odpowiada tak, jak kierowca samochodu.

 • Dracs (gość)

  Autor cytuje przepisów, wprowadzając swoich czytelników w błąd. Ledwie pobieżna lektura kodeksu drogowego sprawia, iż ma się całkiem inne zdanie niż autor artykułu. Przede wszystkim w cytowany paragrafu jest definicja pojazdu, która jest na tyle konkretna że wynika z niej ze hulajnoga to pojazd. Nie do końca mogę się się zgodzić z przedmówcą odnośnie klarowności sytuacji wynikającej z orzecznictwa sądów. To dopiero kilka pojedynczych spraw. Sam kodeks nie precyzuje niestety jakim pojazdem jest hulajnoga. Tylko że pojazdem. I tu rodzi się problem. Bo od tego jakim pojazdem zależy dalszy jej los. Czy może jeździć po ścieżkach. Czy może po jezdni. Ale idąc dalej (w duchu jednego z wyroków sądowych) - czy może powinna mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC (jak np. motorower). Jedno jest tylko pewne. Hulajnoga to pojazd a pojazd nie powinien się poruszać chodnikiem.

 • Jaś (gość)

  Oj nie czytało się ustawy Prawo o ruchu drogowym, trzeba było te definicje z art. 2 przeczytać przed pisaniem na ich temat - bo tak się składa że jest tam taka definicja: motorower – pojazd dwu lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h; A więc nie ma dziury w przepisach, wszelkie małe skuterki elektryczne i hulajnogi z silnikami podpadają pod tę definicję. Przepisy dokładnie regulują gdzie i komu wolno jeździć takim pojazdem.

 • ptysiu (gość)

  A samochody które mogą osiągać prędkości większe niż 140 km/h powinny mieć zakaz poruszania się po drogach publicznych w Polsce . Tylko na specjalnych torach.

 • Henryk (gość)

  Naginanie przepisów do sytuacji jazdy na hulajnodze elektrycznej jest spowodowane tym, że po prostu nie ma ustawy ten temat regulującej. Ministerstwo zwleka z załatwieniem prawnym, ludzie jeżdżą jak się komu podoba. Jak ktoś się wystraszy policjanta, to przyjmie mandat, a jeśli się uprze to wygra, ponieważ nie ma bezpośrednich przepisów prawa w tym zakresie. Każdy może posiłkować się prawem do testowania urządzenia, a więc zwolnienia z odpowiedzialności karnej, jeżeli nie powoduje zagrożenia dla osób postronnych.

 • Hulajnoga elektryczna jak najbardziej pojazdem jest. (gość)

  Punkt 78 tabeli B taryfikatora mandatów karnych określa mandat w wysokości 100 PLN za "Jazdę wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych innym pojazdem niż pojazd silnikowy". Wskazuje to jednoznacznie, że istnieją inne pojazdy niż pojazdy silnikowe. Pojazdem silnikowym hulajnoga elektryczna nie jest, gdyż pojazd silnikowy musi mieć minimum 4 koła i prędkość maksymalną powyżej 25 km/h. Definicji prawnej hulajnogi nie ma, a praktyka prawna nakazuje w tej sytuacji korzystać z definicji słownikowej - ta zaś wskazuje jednoznacznie, że "Pojazd – urządzenie do transportu ludzi lub towarów, w różnych środowiskach: na kołach, gąsienicach, płozach, w przestrzeni kosmicznej (wynoszony rakietą nośną), w głębinach morskich. Pojazd może być napędzany własnym źródłem napędu (zasilanym z własnego lub zewnętrznego źródła energii), ciągnięty lub pchany." Hulajnoga elektryczna jest więc pojazdem, ale nie pojazdem silnikowym. Na chodniku poruszać się nie może - grozi za to mandat w wysokości 100 PLN.

 • Hulajnoga elektryczna jak najbardziej pojazdem jest. (gość)

  Poprawka do powyższego, definicja ustawowa pojazdu jest - Ustawa Prawo o ruchu drogowym, art. 2 ust. 31: "Pojazd – środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane" Pojazdem jest więc każdy środek transportu, maszyna i urządzenie przystosowane do poruszania się po drodze. Czym jest więc droga? Art 2. ust. 1: "droga – wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt; Użyto spójnika "lub", tak więc również sam chodnik jest drogą. Chodnik, jak podaje dalej ustęp 9. jest to "część drogi przeznaczona do ruchu pieszych;"

 • Hulajnoga elektryczna jak najbardziej pojazdem jest. (gość)

  18) pieszy – osobę znajdującą się poza pojazdem na drodze i niewykonującą na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej; Idąc dalej tym tropem, wystarczy zapytać, czy e-hulajnoga jest środkiem transportu, czy urządzeniem do tego przystosowanym, czy ani jednym, ani drugim? Jeżeli bowiem hulajnoga nie jest żadnym z nich, to jest tym samym co but. But nie jest żadnym z powyższych, bo za poruszanie się w butach po chodniku nikt nigdy mandatu nie dostał, a zatem but nie jest pojazdem.

 • Hulajnoga elektryczna jak najbardziej pojazdem jest. (gość)

  Elektryczna hulajnoga jest więc urządzeniem przystosowanym do poruszania się po drodze i środkiem transportu, bo spełnia wszystkie przesłanki bycia powyższymi. Jest więc pojazdem. 6) jezdnia – część drogi przeznaczoną do ruchu pojazdów; określenie to nie dotyczy torowisk wydzielonych z jezdni; Hulajnoga może więc poruszać się po jezdni, ale nie po chodniku (bo jadąc nią, nie jest się pieszym).

 • Hulajnoga elektryczna jak najbardziej pojazdem jest. (gość)

  Nie może poruszać się po drodze rowerowej, gdyż zgodnie z ust. 5) po niej może poruszać się tylko rower, a rower to: "47) rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h;" W e-hulajnodze prędkości nie regulują pedały, lecz rączka. Dlatego e-hulajnoga nie jest rowerem. Gdyby e-hulajnoga miała pedały, np. takie jak pedał gazu wystające z podłogi, dwa dla różnych prędkości (bo napisano pedały a nie pedał), byłaby rowerem i stosowałoby się do niej wszystkie przepisy dotyczące rowerów.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości