Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Hulajnoga elektryczna. Rząd chce wprowadzić ograniczenia (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24 / x-news

Fot. Tomasz Czachorowski Rząd zamierza uregulować kwestię elektrycznych hulajnóg. Jeżeli przepisy wejdą w życie, możliwa będzie jedynie jazda po ścieżkach rowerowych i jezdniach. Na tym nie koniec zmian.

Hulajnogi elektryczne muszą mieć fabrycznie ograniczoną prędkość do 25 km/h, oświetlenie z przodu i z tyłu oraz konstrukcję nie dłuższą niż 1,25 m. Za poruszanie się pojazdem niezgodnym z tymi wytycznymi będzie można otrzymać mandat w wysokości 5000 złotych.

Po chodniku będzie można poruszać się tylko wtedy, gdy nie będzie ścieżki rowerowej lub drogi z ograniczeniem prędkości do 20 km/h.

Zobacz także: Tak wygląda Kia Stinger po liftingu

Szczegóły projektu są przedmiotem konsultacji między ministerstwem sprawiedliwości a resortem infrastruktury.

– Resort infrastruktury chciałby, żeby hulajnogi poruszały się z prędkością taką, z jaką poruszają się piesi. Uważamy, że to jest nieostry zapis. My zaproponowaliśmy, żeby to była prędkość 8 km – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Proponowane ograniczenia prędkości dla hulajnóg elektrycznych:

 • maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej na ścieżce rowerowej – 25 km/h, 
 • maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej na ulicy – 20 km/h, 
 • maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej na chodniku – 8 km/h.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Elwira (gość)

  Cześć panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira05

 • mojo (gość)

  to te chulajnogi co fabrycznie moga jechac 50km/h to od wejscia przepisów będą nielegalnego i bedzie zakaz sprzedaży ? czy mogę kupić ale nie używać w mieście ?

 • Dragunov (gość)

  zanim przepisy zadziałają powszechne chamstwo wyeliminują zwykli piesi ....

 • Dariusz (gość)

  Cześć Jestem przed zakupem hulajnogi elektrycznej Motus Scooty 8.5 - 350W . Czy w świetle nowo proponowanych przepisów przez ustawodawcę hulajnoga ,której max predkość to 25km(deklarowana przez producenta w specyfikacji) też ma posiadzć ogrznicznik prędkości?

 • Marek (gość)

  Czy jest przepis na ograniczone mózgi pisowcow?

 • Zdecydowanie (gość)

  Zdecydowanie trzeba, bo gdyby nie systemy bezpieczeństwa w mojej rav4 to już dawno miałbym takiego "cyklistę" na sumieniu

 • Wolność ulic polskich miast (gość)

  Witam, Z szacunkiem dla odmiennych poglądów od moich, chciałbym podzielić się opinią, która być może da do myślenia o tym wg mnie całkowicie absurdalnym i niedorzecznym "środkiem transportu", a przynajmniej być może zostanie przeczytana ze zrozumieniem bez zbędnych emocji i hejterstwa. Spróbujcie zrozumieć, jak czuje się zwykły człowiek, wychodzący w pewien listopadowy wieczór 2018 roku z pracy w centrum Wrocławia i pełen zdumienia widzi średnio co 50 m przed sobą na chodniku przeszkodę, którą niejednokrotnie ciężko jest mu po prostu ominąć, a które często leżąc w poprzek drogi utrudniają swobodne przejście. I tak od prawie 2 lat. Spróbujcie zrozumieć, jak czuje się człowiek, chcący pospacerować swobodnie po Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w jedną z marcowych niedziel 2019 i po prostu nie może, gdyż pędzące jedna za drugą i dwie lub więcej obok siebie hulajnogi, na których czasem jadą po dwie osoby głupawo się ciesząc z tego faktu, zabierają główny deptak Miasta zwykłym pieszym.

 • Wolność ulic polskich miast (gość)

  Po co marnować tyle energii elektrycznej głównie ze spalania węgla niskiej jakości na tak dziwaczny "środek transportu", podczas gdy tramwaje w dużych miastach (Wawa, Poz, Wro, Kra) nie jeżdżą tak, jak powinny i nie są alternatywą dla samochodów, które z kolei są stale spowalniane w dużej mierze kosztem promocji hulajnóg? Sam kilkukrotnie jedynie dzięki swojemu refleksowi uniknąłem kolizji z hulajnogą elektryczną, często na głównych deptakach polskich miast. Co do przepisów i stanu prawa w tym zakresie, jeżeli niektórzy ludzie mówią, że PiS łamie prawo i Konstytucję (wiem, że zwracam się do mniejszości, bo większość ludzi chce PiS-u w Polsce), to co to jest w porównaniu do hulajnóg, które bez ŻADNEJ podstawy prawnej funkcjonują tylko dlatego, że globalizacja i niskie pobudki ludzi w pełni sprawnych fizycznie (na hulajnogach nie jeżdżą ludzie starsi czy niepełnosprawni) górują nad zdrowym rozsądkiem, ekologią, ekonomią, zdrowym stylem życia i elementarnymi zasadami bezpieczeństwa?

 • bartosz (gość)

  Jak dla mnie to powinni w końcu wprowadzić przepisy regulujące jazdę hulajnogą. Moja kugoo s1 pro z polskiego geekbuying już do mnie jedzie a ja się zastawiam czy powinienem nią jeżdzić po chodniku, ulicy czy ścieżce rowerowej? Chętnie się dowiem

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości