Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Hulajnoga elektryczna. Uwaga! Będą nowe mandaty dla użytkowników

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Tomasz Hołod Obecnie obowiązujące prawo o ruchu drogowym nie precyzuje zasad, co do których powinna się stosować osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego po drogach publicznych w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu. Ma się to jednak zmienić, a na użytkowników czekają mandaty.

Nowe prawo dotyczące hulajnóg. Na jakim etapie są przepisy?

Posłowie pracują nad nowymi przepisami o hulajnogach elektrycznych. W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy w tej sprawie. Projekt nowych przepisów trafił do dalszych prac w sejmowej Komisji Infrastruktury.

Kto będzie mógł poruszać się hulajnogą elektryczną?

"Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie będzie wymagany" - wskazano. Według proponowanych przepisów poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat będzie zabronione w każdej sytuacji – również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Hulajnogi z ograniczoną prędkością

W myśl nowych przepisów, przyjętych 25 stycznia, użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni poruszać się przede wszystkim drogami dla rowerów bądź ścieżkami rowerowymi. Jeżeli ich nie ma, mogą korzystać z jezdni, na której dozwolony jest ruch z prędkością maksymalnie 30 km/h. Jazda hulajnogą elektryczną po chodniku albo drodze dla pieszych będzie dozwolona tylko wyjątkowo, jeżeli chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni z ograniczeniem prędkości do 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Ustawodawca zastrzegł jednak, że w takim przypadku użytkownik musi zachować szczególną ostrożność, jechać z prędkością zbliżoną do prędkości poruszania się pieszych oraz jest zobowiązany ustępować im pierwszeństwa.

Kolejny istotny zapis dotyczy maksymalnej prędkości poruszania się hulajnogą elektryczną, która nie może przekroczyć 20 km/h.

Źle zaparkujesz hulajnogę? Zapłacisz mandat

Nowa ustawa zabroni użytkownikom hulajnóg elektrycznych przewożenia na nich innych osób, zwierząt i ładunków. Przepisy na dobre mają uregulować również kwestię porzucania takich środków transportu na chodnikach i trawnikach. To oznacza też możliwość karania mandatem za złe parkowanie (w wysokości 100 zł).

Kolejne kary dla użytkowników hulajnóg

Za nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu przewidziano karę w wysokości 350 zł.

Nowa ustawa wprowadzić ma opłatę za usunięcie z drogi hulajnogi elektrycznej i parkowanie na parkingu strzeżonym. Stawka ma wynieść – podobnie jak w przypadku rowerów i motorowerów – 118 zł za odholowanie i 22 zł za każdą dobę przechowywania. Przewidziano również mandaty m.in. za korzystanie z telefonu podczas jazdy czy jazdę pod wpływem alkoholu.

 Zobacz także: Nissan prezentuje koncepcyjny, w pełni elektryczny eNV200 Winter Camper

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • John (gość)

  ...i bardzo wam tak dobrze

 • Monika (gość)

  Cześć , jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam Pana do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany kontakt i moje zdjęcia znajdziesz na moim profilu randkowym http://panieonline.pl/monia8933

 • putbill (gość)

  i nareszcie z tym zrobią jakiś porządek, Brawo

 • BOLOYOO (gość)

  "jechać z prędkością zbliżoną do prędkości poruszania się pieszych" - czyli w praktyce mogę jechać te 15-20 km na godzinę, ponieważ pieszy może rozwinąć taką prędkość biegnąc. Prawda?

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Prawda (gość)

  Co za banda debilów politycznych. Ja bym jeszcze umowy kazał spisywać kupna/sprzedaży, OC i tablice rejestracyjne z naklejką na przednią kierownicę z numerem k...a. Żenada !!!

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości