Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Hybrydowy Sprinter

Data publikacji: Autor: (rp)

Fot. Mercedes-Benz Na Salonie Pojazdów Użytkowych IAA 2004 Mercedes-Benz zaprezentuje model Sprinter z napędem hybrydowym.

Pojazd ten ma dwa silniki wysokoprężny i elektryczny.

Fot. Mercedes-Benz
Wersję hybrydową zbudowano na bazie Sprintera 311 CDI o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 t i masie własnej 1960 kg. W tym aucie silnik elektryczny został zintegrowany z jednostką napędową pomiędzy skrzynią biegów a sprzęgłem. Do napędu elektrycznego wykorzystano silnik o mocy 70 kW czerpiący energię z baterii niklowo-wodorkowej (NiMH) o pojemności 14 kWh. Napęd elektryczny pozwala na pokonanie maksymalnego dystansu 30 km. Baterię ładuje się z sieci elektrycznej, a czas jej ładowania wynosi ok. 6 godzin.

Fot. Mercedes-Benz
Przygotowana jest także druga wersja pojazdu bez gniazda ładowania baterii posiadająca mniejszy silnik elektryczny o mocy 30 kW oraz mniejsze baterie o pojemności zaledwie 3 kWh. Można na nich przejechać od 3 do 4 km.


Podczas jazdy kierowca może wybrać rodzaj napędu (diesel lub silnik elektryczny) za pomocą przycisku. Silnik spalinowy jest wspomagany napędem elektrycznym przy niskich obrotach oraz podczas przyspieszania. Maksymalne wciśnięcie pedału gazu powoduje jednoczesną pracę obu jednostek napędowych.


Podstawową zaletą napędu hybrydowego jest oszczędność w zużyciu oleju napędowego, które w przypadku hybrydowego Sprintera jest niższe o 10% - 50%. Mercedes-Benz Sprinter nie jest jeszcze produkowany seryjnie, jednak prace przygotowawcze są zaawansowane.


 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości