Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37282 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Hyundai Getz

Data publikacji: Autor: Jerzy Witaszczyk

 Getz to pierwsze auto miejskie segmentu B, produkowane przez Hyundaia. Wypełnia lukę modelową między atosem a accentem, zaliczanym do klasy C.

Studyjny model tego samochodu, jeszcze pod nazwą talented B, można było zobaczyć w 2001 roku na wystawie w Tokio. W 2002 roku w Genewie Hyundai zaprezentował jego produkcyjną wersję o nazwie getz.

Dzięki kształtnej sylwetce minivana, getz
sprawia wrażenie większego samochodu niż
jest w rzeczywistości
Fot. Jerzy Witaszczyk

Obecnie produkowane są wersje 3- i 5-drzwiowe. W Europie auto jest sprzedawane z czterema silnikami: trzema benzynowymi i dieslem common rail. W Polsce oferta jest skromniejsza, gdyż na razie ograniczono ją do benzynowego silnika 1,3.

W europejskiej ofercie Hyundaia getz ma odegrać bardzo ważną rolę - 80 procent produkcji przeznaczone jest do jazdy po drogach starego kontynentu; w Polsce getz wciąż należy do rzadziej spotykanych modeli. Niewykluczone, że przy większej zapobiegliwości Hyundaia, mógłby stanowić groźną konkurencję dla forda fusion i opla merivy. Na razie jego cenę podnosi 35-procentowe cło. Mimo to samochód nie jest drogi, niestety, trochę kosztem wyposażenia.

Nowy hyundai budzi zainteresowanie. Ma ciekawą, dynamiczną sylwetkę minivana. Osoby, które zwróciły uwagę na getza, w pierwszej chwili odnoszą wrażenie, że mają do czynienia z autem większym niż jest ono w rzeczywistości. Poza wyglądem zewnętrznym, niewątpliwym walorem "koreańczyka" jest wnętrze. Dzięki wysoko ustawionym siedziskom i dużemu rozstawowi osi, auto oferuje zaskująco dużo przestrzeni. Ruchy kierowcy nie są skrępowane, także pasażerowie mają sporo miejsca nad głową i obok siebie. W czasie testowych podróży przekonałem się, że fotele są wygodne. W wersji, którą jeździłem, fotel kierowcy miał rozbudowane możliwości regulacyjne, ale siedzący obok na skromniejszym fotelu pasażer też nie narzekał na niewygodę podczas kilkugodzinnych podróży.

Praktyczne rozwiązanie - centralny panel
zwrócony w stronę kierowcy
Fot. Jerzy Witaszczyk

Czytelna jest deska rozdzielcza. Na pochwałę zasługuje panel centralny z płaszczyzną lekko zwróconą do kierowcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kierowcy jest łatwiej ustawić radio czy klimatyzację. Kiedyś podobne rozwiązanie stosował Ford, np. w modelu sierra. Na pochwałę zasługuje też zabezpieczenie kierowcy przed promieniami słońca przedostającymi się między osłonami przecisłonecznymi - dziwne, ale niewielu producentów dostrzega ten problem.

Getz ma dużo schowków: schowki i kieszenie w bocznych drzwiach, kieszenie w oparciach przednich siedzeń, zamykany schowek podręczny po stronie pasażera z przodu, uchwyty na napoje, schowek na okulary nad drzwiami kierowcy. Oparcie siedzenia tylnego jest dzielone (60: 40) i składane. Tylne siedzenia można złożyć tak, że podłoga z tyłu samochodu będzie całkiem płaska. Jak na auto tej wielkości, getz ma całkiem spory bagażnik - 254 litry, a po złożeniu tylnych siedzeń - 1003 litry.

Po przejechaniu prawie 2.000 km, mogę stwierdzić, że getz pozytywnie zaskakuje niemal pod każdym względem. Samochód jest dobrze wyciszony. Silnik mocniej słychać dopiero przy wysokich obrotach. Dzięki dobrze ukształtowanemu nadwoziu, nawet przy dużej prędkości szumy opływu powietrza są niemal niesłyszalne, co rzadko się zdarza w tej klasie samochodach. Dobrze wytłumione jest podwozie - nawet odgłosy kół przetaczających się po dziurach nie są dokuczliwe. Auto dobrze trzyma się drogi, układ kierowniczy jest wystarczająco precyzyjny. Zawieszenie dość komfortowe, a mimo to nie ma negatywnego wpływu na jakość prowadzenia. Precyzyjna skrzynia biegów nawet przez moment nie sprawia kłopotów. Biegi zmienia się odruchowo - zawsze każdy jest "na swoim miejscu".

Byłem nieco zawiedziony osiągami silnika. Reklamowany jako dynamiczny, był pod tym względem średni, sprawiał wrażenie, że daje z siebie mniej niż powinien. Co było tego przyczyną - trudno dociec bez przeprowadzenia specjalistycznych badań. Być może zawiniła jakaś jednostkowa usterka jednostki sterującej. Jednak trzeba przyznać, że słabsza dynamika nie wpłynęła negatywnie na takie parametry, jak prędkość maksymalna czy zużycie paliwa. Zużycie zmierzone metodą "pod korek" wyniosło na bardzo szybkiej, kilkusetkilometrowej trasie 6,44 litra na 100 km, co świadczy o oszczędnym charakterze silnika.

Z ciekawostek. Zadziwiające jest umieszczenie w topowej wersji radia bez funkcji RDS. Trzeba jednak przyznać, że doskonale zbierało nawet odległe stacje UKF, czym górowało nad japońskimi wyrobami znanych marek.

Najtańszy getz, trzydrzwiowy basic, kosztuje 33.900 zł. Najdroższy, pięciodrzwiowy middle z klimatyzacją - 40.100 zł. ABS jest dostępny w wersji high.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Hyundai Getz dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Hyundai Getz opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Hyundai Getz Cena

Części dla marki Hyundai

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

537 zł