Wszystko
o samochodach

Premiery / Samochody osobowe

Hyundai IONIQ. Trzy w jednym

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Hyundai Hyundai przygotowuje się do premiery nowego auta. Do sprzedaży w Korei trafi w styczniu 2016 roku, a oficjalna premiera odbędzie się podczas marcowego salonu samochodowego w Genewie.

Fot. Hyundai

Nazwa nowego modelu nawiązuje do elementów wpisanych w jego charakter. ION – to naładowany elektrycznie atom. Natomiast drugi człon nazwy pochodzi od angielskiego słowa unique (wyjątkowy, niepowtarzalny) co ma podkreślić rolę modelu w gamie Hyundaia

Hyundai zaznacza, że to „pierwszy samochód, który oferuje możliwość wyboru trzech różnych rodzajów napędu w jednym nadwoziu”. Model IONIQ ma być dostępny jako auto elektryczne, hybryda typu plug-in, a także trafi do sprzedaży w klasycznej odmianie hybrydowej.

Zobacz także: Ostatnie rozstrzygnięcia w Lidze Mistrzów: Krychowiak i spółka powalczą o awans

IONIQ został stworzony na całkowicie nowej platformie, zaprojektowanej specjalnie pod kątem zróżnicowanych jednostek napędowych. W czysto elektrycznej wersji (EV) został wyposażony tylko w wysoce wydajny akumulator litowo-jonowy. Hybryda plug-in (PHEV) łączy w sobie silnik spalinowy z energią z baterii elektrycznej. Z kolei hybryda (HEV) wykorzystuje silnik benzynowy oraz odzyskiwaną, w celu ładowania baterii, energię ruchu samochodu.   

Koreańczycy nie przedstawili żadnych szczegółów technicznych dotyczących nowości. Wiadomo, że pojazd ma być konkurentem m.in. Nissana Leafa i Toyoty Prius.

Salon samochodowy w Genewie na którym nastąpi oficjalna premiera nowego modelu, rozpocznie się 3 marca 2016 roku.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości