Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hyundai Sonata kontra Skoda Octavia

Andrzej Karaczun
Według oficjalnych danych, w naszym kraju wzrasta stale zainteresowanie samochodami wyższych klas. Porównaliśmy takie auta: skodę octavię i hyundai'a sonatę.

Według oficjalnych danych, w naszym kraju wzrasta stale zainteresowanie samochodami wyższych klas. Rozpiętość cen w segmencie C/D jest bardzo duża. W dzisiejszym teście naprzeciw siebie stanęły auta z silnikami o zbliżonej mocy, a których koszt jest porównywalny: skoda octavia i hyundai sonata.


Hyundai Sonata kontra Skoda Octavia


Hyundai Sonata kontra Skoda Octavia

Skoda octavia 1.8 (125 KM)
Hyundai sonata 2.0 (137 KM)

Nadwozie
Najnowsza skoda octavia zadebiutowała we wrześniu 1996 roku. Ten rodzinny samochód ma nowoczesną stylistykę, odbiegającą zdecydowanie od klasycznych poprzedników. Maska zakończona jest po bokach dużymi kloszami lamp, pośrodku zaś czarną atrapą, na której umieszczony został duży okrągły znaczek - najnowsze logo firmy. Na zderzaku zainstalowano listwę pochłaniającą uderzenie, której jakby kontynuacją jest boczna listwa ozdobna oraz listwa na tylnym zderzaku. Na dole przedniego zderzaka znajdują się stylizowany wlot powietrza dla chłodzenia silnika oraz dwa odrębne wloty dla chłodzenia hamulców. Z tyłu klapa bagażnika, opadająca łagodnie, została podkreślona przez znajdujące się po boku klosze lamp zespolonych. Na klapie obok logo umieszczono też wyraźną nazwę modelu.
Również opływowy kształt ma odmłodzona sonata. Auto produkowane jest z małymi zmianami od końca lat 80. (powstało w kooperacji z Mitsubishi). Najnowsza wersja wygląda nowocześnie. Nieszablonowe kosze reflektorów (okrągłe - świateł drogowych, podłużne - mijania, półokrągłe - kierunkowskazów) umieszczone są po obu stronach elipsoidalnej atrapy, mającej charakterystyczne, pionowe pręty. Centralnie umieszczono na niej logo koncernu. Nietypowy jest także zderzak, w którego dolnej części znajduje się stylizowany wlot powietrza do komory silnika oraz elipsoidalne wloty chłodzenia hamulców. Boczna listwa ozdobna jest szersza niż u przeciwnika, zaś tylna szyba opada bardziej stromo. Klosze lamp zespolonych są w sonacie bardziej zaokrąglone.
Skoda ma 451 cm długości, 173 cm szerokości i 143 cm wysokości, hyundai odpowiednio: 470 cm, 177 cm i 141 cm.
Wnętrze
Oba pojazdy, jak na segment C/D przystało, są autami dobrze wyposażonymi. W obu kierowca może zająć optymalną pozycję za kierownicą, bowiem można regulować fotel, zarówno w płaszczyźnie poziomej i pionowej, jak też ustawić kolumnę kierownicy do indywidualnych upodobań. Tablice rozdzielcze są przejrzyste (testowany model skody posiadał starą wersję, obecnie montowana jest tablica nieco zmieniona), a dostęp do poszczególnych przełączników dobry. Nie można też narzekać na wygodę foteli. Sonata oferuje pasażerom z tyłu więcej miejsca. Ma w standardzie m.in. wspomaganie kierownicy, ABS, klimatyzację, centralny zamek, elektrycznie sterowane szyby z przodu. W skodzie występuje także wspomaganie kierownicy, ABS, ale już za klimatyzację trzeba dopłacić. Poduszki powietrzne pasażerów są w opcji.
Pojemność bagażnika octavii wynosi 530 dm3
, ale może zostać powiększona po złożeniu tylnych siedzeń do 1330 dm3
. Kufer sonaty stanowi słabszą jej stronę - pomieścić w nim można tylko 375 dm3 bagażu.
Silniki
Testowana skoda wyposażona była w dwudziestozaworowy silnik o pojemności 1781 cm3 o mocy 125 KM przy 6000 obr./min. Moment maksymalny wynosi 170 Nm przy 4200 obr./min. Ważące 1265 kg auto od 0 do 100 km/godz., przyspiesza w 10,4 s i osiąga prędkość do 201 km/godz. Na 1 KM przypada 10,1 kg wagi.
Sonata miała szesnastozaworowy motor o pojemności 1975 cm3
i mocy 137 KM (niektóre źródła podają 139 KM) przy 6000 obr./min. Maksymalny moment - 182 Nm osiągany jest przy 4900 obr./min. Auto do 100 km/godz. rozpędza się poniżej 10 s, a jeździć nim można 200 km/godz. Auto waży 1330 kg, stąd 1 KM przypada na 9,7 kg.
Wrażenia z jazdy
Wadą wspomagania układu kierowniczego sonaty jest brak usztywniania się wraz ze wzrostem szybkości. Dlatego, gdy prędkość wzrośnie, auto staje się niestabilne - przez cały czas trzeba korygować kierunek poprzez lekkie ruchy kierownicą. Na długim dystansie jest to męczące. Wspomaganie w skodzie pracuje natomiast bez zastrzeżeń. Hyundai ma bardziej miękkie zawieszenie. Na równej drodze daje to poczucie pełnego komfortu. Podobnie jest na wybojach, gdzie łagodnie kołysząc się nie odczuwamy dziur. Octavia jest bardziej twarda i w drugim przypadku - na nierównościach - komfort jazdy jest nieco mniejszy.
Ale swoją wyraźną wyższość wykazuje skoda na krętej szosie. Ostre zakręty i nawroty można nią pokonywać znacznie szybciej niż sonatą. Również system ABS octavii okazał się skuteczniejszy od zamontowanego w hyundaiu. Z kolei w sonacie silnik jest nieco bardziej elastyczny. Według danych fabrycznych, hyundai spala 8,4/12,9 litra na 100 km, podczas gdy skoda - 6,3/11,9 litra. Podczas testu oba auta wypaliły więcej, ale proporcja została zachowana.
Podsumowanie
Oba testowane samochody są autami rodzinnymi. Zapewniają spory komfort - można nimi wygodnie wyruszyć na dłuższe wyjazdy. W testowanych wersjach silniki zapewniają dobrą dynamikę. W hyundaiu wygospodarowano dodatkowe miejsce dla pasażerów z tyłu, ale odbyło się to kosztem powierzchni bagażnika, który jest w sumie niewielki. Atutem hyundaia jest trzyletnia gwarancja do 100 tysięcy kilometrów przebiegu oraz bezpłatne przeglądy i części. Z kolei skoda dysponuje znacznie bardziej rozbudowanym systemem stacji serwisowych, znacznie łatwiejszy jest też dostęp do części zamiennych. Choć nie da się kupić - jak się dowiedzieliśmy - np. sprzęgła, którego cena nie figuruje w kartotece. Z kolei w hyundaiu także brakuje cen na sporą ilość części zamiennych.
Auta posiadają porównywalne ceny. Sonata kosztuje 60 700 zł, octavia - 62 990 zł. Który wybrać? - decyzja należy do kupujących...
Dane techniczne

MarkaHyundai sonataSkoda octavia
Pojemność silnika (cm3
)
19751781
Moc (KM)137125
Maksymalny moment obrotowy (Nm)182170
Przyspieszenie 0-100 km/godz. (sek)9,910,4
Prędkość maksymlana (km/godz.)200201
Pojemność bagażnika (dm3
)
375530/1330
Pojemność zbiornika paliwa (l)6555
Spalanie na 100 km (l)8,4/12,96,3/11,9
Wymiary:dł.x szer. x wys. (cm)470x177x141451x173x143
Cena (zł)60 70062 990
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty