Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Idzie nowe

Data publikacji: Autor: (xx)

Fot. Marcin Oliva Soto Rząd chce wprowadzić zmiany w prawie o ruchu drogowym, dotyczące m.in. praw jazdy.

Rząd chce wprowadzić zmiany w prawie o ruchu drogowym, dotyczące m.in. praw jazdy.

 

Egzamin na placu manewrowym zostałby nieco zredukowany — egzaminatorzy sprawdzaliby tylko „podstawowe umiejętności w zakresie panowania nad pojazdem, takie jak np. jazda do przodu i do tyłu z zatrzymaniem, slalom między pachołkami, ruszanie po zatrzymaniu pod górę”. Mocniejszy nacisk ma zostać położony na praktyczne poruszanie się w ruchu ulicznym. I to nie Fot. Marcin Oliva Soto tylko w mieście, gdzie obecnie odbywa się większość egzaminów. Ma dojść trzecia część praktycznego egzaminu — jazda poza terenem zabudowanym. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, jak kierowca radzi sobie z rozwijanymi tam większymi prędkościami.

 

Badania psychologiczne

 

To nowość nie tylko w naszej skali. W Europie tylko Hiszpania wprowadziła obowiązkowe badania. Zdaniem autorów projektu zmian, są one w Polsce potrzebne ze względu na rosnący poziom agresji na drogach, któremu nie przeciwdziałają tradycyjne środki, takie jak kontrole drogowe. Kandydat na kierowcę wypełniałby u lekarza ankietę dotyczącą sprawności i zdrowia psychicznego i fizycznego. Wszelkie zmiany trzeba byłoby zgłaszać. gdyby kierowca, który zatai zmiany w stanie zdrowia spowodował śmiertelny wypadek, groziłoby mu od 9 miesięcy do 12 lat pozbawienia wolności (teraz od 6 miesięcy do 8 lat).

 

Prawko na próbę

 

Przez pierwsze dwa lata po otrzymaniu prawa jazdy kategorii A1, A, B1 lub B kierowca byłby pod specjalnym nadzorem (przez 7 miesięcy musiałby także wozić z przodu i z tyłu auta nalepkę z zielonym listkiem). Musiałby w tym czasie zaliczyć dodatkowe szkolenia z zakresu bezpieczeństwa ruchu i techniki jazdy. Razem ok. 5,5 godziny zajęć — koszt 90 zł. Gdyby w tym czasie kierowca popełnił dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, okres próbny byłby przedłużany o kolejne 2 lata. Po trzecim traciłby prawo jazdy i wszystko musiał zaczynać od nowa. Zdaniem autorów zmian podobne regulacje na Zachodzie zmniejszyły liczbę wypadków z udziałem młodych kierowców o 20-50 proc.

 

Pod okiem starszych

 

W myśl nowych przepisów prawo jazdy mogliby mieć już 16-latkowie. Tyle, że przez pierwszy rok musieliby prowadzić samochód tylko w towarzystwie blisko spokrewnionej osoby dorosłej, np. rodziców czy rodzeństwa w wieku powyżej 28 lat. Nie mogliby jeździć szybciej niż 50 km na godzinę w mieście i 80 km na godzinę poza miastem, a także prowadzić na autostradach oraz z przyczepą.

 

Planowane zmiany mają szanse wejść w życie w 2006 roku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości