Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ile aut jeździ po polskich drogach?

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot: Archiwum Polskapresse Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar przygotował raport dotyczący liczby samochodów w Polsce. Okazuje się, że dane zawarte w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców są błędne. W rzeczywistości, park samochodowy jest mniejszy i młodszy, niż dotąd zakładano - podaje "Gazeta Wyborcza".

Dokładne dane na temat liczby samochodów zarejestrowanych w Polsce wciąż pozostają tajemnicą. W teorii, powinny Fot: Archiwum Polskapressewystarczyć informacje podawane przez podległy Ministerstwu Spraw Wewnętrznych CEPiK. Jednak istniejąca od 2003 roku baza danych nie może służyć jako wiarygodne źródło informacji. Co ciekawe, według zawartych w niej informacji, wszystkich samochodów w Polsce jest o kilka mln więcej, niż zawartych w naszym kraju obowiązkowych umów na ubezpieczenie OC.

W związku z tym, IBRM Samar przeprowadził własne badania szacunkowe. W oparciu o dane CEPiK stworzono listę pojazdów, na której znalazły się tylko auta z ubezpieczeniem OC wykupionym przynajmniej jeden raz od 2007 roku. Rezultat? Okazało się, że takich samochodów osobowych jest niecałe 15 mln, a ich średnia wiek wynosi nieco ponad 14 lat. Tymczasem oficjalne dane CEPiK mówią, że w naszym kraju zarejestrowanych jest 19,3 mln samochodów.

Skąd wynika tak duża różnica? Samochody, których właściciele nie dokonywali żadnych czynności związanych z użytkowaniem, np. nie wykupili polisy OC, najprawdopodobniej zostały porzucone lub wywiezione za granicę, a fakt ten nie został w żaden sposób odnotowany w miejscowych wydziałach komunikacji. Najpopularniejszym samochodem w Polsce wciąż pozostaje Volkswagen Golf. Po naszych drogach porusza się około 830 tys. tych aut.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • as (gość)

    co wy tu pierdolicie.G ówno wiecie zasrane pismaki.Do kogo należy ten chłam wp pewnie do jakiś żydków

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości