Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Ile dołożymy do używanego auta

Data publikacji: Autor: Aureliusz Mikos

 Każdy używany samochód będzie wymagał naprawy, a tylko od poprzednich właścicieli zależy, jak dużej i jak kosztownej.

Stan idealny
Kupując nawet trzyletni zadbany samochód po niewielkim przebiegu należy liczyć się z naprawami. Zaraz po nabyciu warto wymienić olej silnikowy, filtr oleju, być może wkrótce dadzą o sobie znać klocki hamulcowe, amortyzatory. Po 60 000 km słabe będą zapewne opony, zwłaszcza na osi napędzającej pojazd.

Zużycie eksploatacyjne
W nawet zadbanym samochodzie pojawią się mankamenty związane z normalną eksploatacją samochodu. Gorzej, jeżeli poprzedni właściciel, albo właściciele o samochód nie dbali. Wtedy koszt napraw może być większy. Ponadto, oprócz normalnego zużycia eksploatacyjnego, możemy się spodziewać ingerencji niekompetentych warsztatów i mechaników i tzw. „tanich naprawiaczy”. Ich praca z reguły polega na kombinowaniu, co można by wymienić w pojeździe wykorzystując tanie zamienniki. Efektem tego jest zróżnicowanie materiałów stosowanych w pojeżdzie i przyspieszenie konieczności powtórnej naprawy.

Jak ze zdrowiem
Generalnie z samochodem jest tak jak ze zdrowiem człowieka. Jeżeli zaniedbany zostanie jeden element, to po pewnym czasie powoduje uszkodzenie innych. Im dłużej organizm jest zaniedbywany, tym trudniej jest przywrócić go do poprzedniego stanu, a w pewnym momencie jest to już niemożliwe.

Niemcy policzyli
Specjaliści niemieccy z ADAC policzyli, ile marek niemieckich musi dołożyć właściciel w pierwszych ośmiu miesiącach eksploatacji samochodu od momentu zakupu. Dane te są wartościami uśrednionymi i są różne w zależności od marki i modelu. Niemniej nie są to kwoty małe. Zważywszy stopień dbałości o auta w Polsce, należy się spodziewać, że nie są to wydatki niższe.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości