Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Ile kosztuje kupno auta?

Data publikacji: Autor: pim

 Kupując nowy samochód trzeba nie tylko zapłacić jego cenę, ale także podatki i inne związane z tym opłaty.

Solidarnym, czyli dotyczącym kupującego i sprzedającego, obowiązkiem jest podatek cywilno prawny, dawniej zwany opłatą skarbową. Utarło się, że płaci go kupujący. Nie jest to jednak norma prawna, tylko zwyczajowa. Wszystko zależy więc od umiejętności negocjacyjnych. W umowie kupna - sprzedaży umieszcza się zapis precyzujący, kto bierze na siebie opłatę tego podatku.

Podatek wynosi on 2 proc. wartości samochodu i dotyczy aut droższych niż 1000 złotych. Wpłata wymaga wypełnienia deklaracji PCC-1. Muszą być na niej podpisy i dane osobowe obu stron. Warto więc wcześniej zaopatrzyć się w blankiet deklaracji. Można je zresztą dostać także np. na giełdzie samochodowej w Mysłowicach, a pewnie i na innych giełdach. Na zapłacenie tego podatku mamy 14 dni.

Samochód dochodowy
Może się także zdarzyć, że sprzedaż auta trzeba będzie uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym. Jest jednak tylko jeden przypadek, w którym od transakcji trzeba zapłacić podatek dochodowy - jeżeli jesteśmy właścicielami samochodu przez mniej niż 6 miesięcy i sprzedajemy go drożej niż kupiliśmy. Wówczas nadwyżka, różnica między ceną kupna i sprzedaży, jest traktowana jako dochód, podlegający opodatkowaniu. To przepis wprowadzony stosunkowo niedawno, żeby opodatkować zarobki handlarzy używanymi samochodami, głównie osób indywidualnie importujących samochody zza granicy.
na białych taniej

Na białych taniej
Kolejne opłaty są związane z przerejestrowaniem samochodu. Mamy na to 30 dni po transakcji. Wysokość opłat zależy od tego, skąd pochodzi samochód. Jeżeli auto jest zarejestrowane w tej gminie, w której mieszkamy i ma już białe tablice z takimi samymi wyróżnikami jakie my powinniśmy otrzymać, przerejestrowanie samochodu będzie kosztować 60,5 złotych. Rejestracje bowiem się nie zmienią, więc nie będziemy już za nie płacić. Mimo to, trzeba przynajmniej na tydzień przykręcić tymczasowe rejestracje, co wyniesie 16,5 złotego, 33 złote trzeba zapłacić za nowy dowód rejestracyjny, a 11 za znaki legalizacyjne. Razem daje to właśnie 60,5 zł.

Jeżeli samochód był zarejestrowany w tej samej gminie, ale jeszcze na czarnych tablicach, to trzeba zapłacić dodatkowo za białe tablice, a to podniesie łączny koszt do 157 złotych.

Dalej, to drożej
Najwięcej będzie kosztowało przerejestrowanie samochodu z innego miasta. W tym przypadku koszt tymczasowej rejestracji auta na miesiąc wyniesie już 57,5 zł., a za stałą rejestrację (tablice, naklejki, dowód rejestracyjny) trzeba będzie zapłacić w sumie 140,5 zł. W sumie przerejestrowanie będzie więc kosztowało 198 złotych.
Oczywiście, żadna sprawa w urzędzie nie może obyć się bez znaczków skarbowych i na nie trzeba będzie przeznaczyć jeszcze kilka złotych, zależnie do tego, ilu papierków będzie wymagała rejestracja.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • H bxnsn (gość)

    Sndj

  • H bxnsn (gość)

    Bbehsbssnsn

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości