Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ile kosztuje paliwo?

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Tomasz Gola

Gdyby nie obciążenia na rzecz skarbu państwa za litr benzyny bezołowiowej 95 kierowcy płaciliby tylko 1,3 zł. Litr oleju napędowego kosztowałby ok. 1,6 zł, a LPG - 1 zł.

 

Na cenę netto litra paliwa kupowanego na stacji benzynowej składają się: podatek akcyzowy (udział w cenie netto benzyny – 53 proc., oleju napędowego – 40 proc., LPG - 28 proc.), opłata paliwowa (benzyna, olej napędowy i LPG – 3 proc.), oraz koszty produkcji i dystrybucji (odpowiednio 44, 57 i 69 proc.). Do tego dochodzi VAT w wysokości 22 proc.Fot. Tomasz Gola

 

Planowane w ustawie budżetowej na 2005 r. dochody z tytułu akcyzy od paliw wynoszą niemal 19 mln zł. Zaledwie 20 proc. tej sumy wykorzystane zostanie na budowę i remonty dróg. Pozostała część przeznaczona jest na inne cele m.in. finansowanie oświaty, służby zdrowia i opieki społecznej.

   

Opłata paliwowa wynosząca 105 zł za tonę benzyny, oleju napędowego i LPG w całości służy utrzymaniu dróg krajowych. Możliwe jednak, że w ciągu najbliższych 20 lat zostanie zlikwidowana. Zgodnie z projektem „Polityki Transportowej Państwa na lata 2005-2025” przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury pieniądze na remonty dróg i budowę nowych pochodzić będą z elektronicznego systemu opłat za poruszanie się po drogach. Wysokość opłat uzależniona ma być m.in. od rodzaju pojazdu i ilości przejechanych przez niego kilometrów.

 

Nie wiadomo, jaka część przychodów z VAT-u na paliwo wydawana jest na drogi. Ministerstwo Finansów nie prowadzi takiej statystyki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Polska Izba Paliw Płynnych i Polska Organizacja Gazu Płynnego

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości