Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Ile kosztuje utrzymanie auta

Data publikacji: Autor: Maciej Krzywoszyński

fot. Skoda Kupno samochodu to dopiero początek wydatków. Oprócz kosztów paliwa trzeba sporo wydać na przeglądy...

fot. Robert Kwiatek Kupno samochodu to dopiero początek wydatków. Oprócz kosztów paliwa trzeba sporo wydać na przeglądy, zwłaszcza na pierwszy, wykonywany ze względu na gwarancję w ASO. W zależności od marki jego ceny mogą się jednak różnić, i to bardzo.

 

Najtaniej wypadają pierwsze przeglądy Fiata Punto i Toyoty Yaris. Tyle że w ASO Fiata trzeba się pojawić dopiero po 20 tys. km, a Toyoty - już po 15 tys. km. fot. Fiat Skorzystać na tym mogą jednak tylko ci, którzy sporo jeżdżą - niezależnie od przebiegu pierwszy przegląd i tak trzeba wykonać najpóźniej po roku eksploatacji auta.

 

Za 350 zł w Punto (na zdjęciu po lewej) możemy liczyć na wymianę oleju oraz filtrów oleju i powietrza, do tego dochodzi uzupełnienie płynów i ścieżka diagnostyczna. W wypadku Yarisa cena jest identyczna, ale na pierwszym przeglądzie w naszym samochodzie nie zostanie wymieniony filtr powietrza.

 

fot. Nissan W miarę tanio wypada też przegląd innego małego „japończyka” – Nissana Micry (na zdjęciu po prawej), zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę długą listę czynności wykonywanych przez serwis. Za 380 zł możemy liczyć nie tylko na wymianę oleju i filtra, ale także na pełną ścieżkę diagnostyczną oraz sprawdzenie 30 elementów (w tym np. geometrii zawieszenia).

 

fot. Skoda Pierwszy przegląd małych aut z grupy Volkswagena – Skody Fabii (na zdjęciu po lewej) i VW Polo - wygląda oraz kosztuje podobnie (odpowiednio 430 i 460 zł). Za te kwoty możemy oczekiwać wymiany oleju, filtra oleju oraz filtra przeciwpyłkowego. Co ciekawe, w obydwu markach producent zaleca wymieniać filtr powietrza jedynie co 60 tys. km. W cenie pierwszego przeglądu w ASO VW i Skody nie mieści się tzw. ścieżka diagnostyczna, możemy liczyć jedynie na „podpięcie” do komputera i wzrokowe sprawdzenie podwozia oraz najważniejszych podzespołów.

 

fot. Opel Najdrożej, przynajmniej na pierwszy rzut oka, spośród sprawdzanych przez nas aut segmentu B wypada utrzymanie Opla Corsy (na zdjęciu po prawej). Za pierwszy przegląd trzeba tu zapłacić nawet 700 zł. Cena ta obejmuje tylko wymianę oleju, filtrów oleju i powietrza oraz ogólne sprawdzenie samochodu. Jednak okresy międzyprzeglądowe w wypadku Opla są najdłuższe. W serwisie trzeba się pojawiać co 30 tys. km lub po roku. Dla dużo jeżdżących utrzymanie Corsy nie będzie więc najkosztowniejsze - przy przebiegach rzędu 30 tys. km rocznie będzie porównywalne z Punto czy Yarisem.

 

Ceny przeglądów znacznie różnią się nie tylko w zależności od miasta (przytaczane przez nas dotyczą Poznania), ale też w zależności od ASO. Różnice - nawet w tym samym mieście - mogą sięgać nawet 100 zł. Przed pierwszym przeglądem warto więc nieco się rozejrzeć. Nie zawsze najbliższy serwis jest najtańszy, a najtańszy - najlepszy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości