Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ile litrów paliwa można kupić za średnią krajową w poszczególnych państwach?

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. Wojciech Matusik 851 litrów - tyle paliwa w Polsce można kupić za średnią krajową. To przeciętny wynik patrząc na Europę i rynki światowe. Porównywalny wynik, co w Polsce, mają Czesi i Węgrzy. Jednak nasze ceny paliw są jedne z najniższych w Europie.

Obywatel Stanów Zjednoczonych za swoją średnią płacę może kupić prawie pół tony paliwa. W Europie za litr benzyny trzeba zapłacić ponad 5,5 zł. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych zaledwie 2,76 zł. Tania benzyna jest także w Rosji - 2,69 zł za litr oraz Boliwii - 2,09 zł. W Arabii Saudyjskiej za litr benzyny zapłacimy natomiast średnio 0,95 zł.

Drogie paliwa są w Europie. Pomimo tego Norweg za średnią krajową kupi 2319 litrów benzyny. Podobne ilości zatankuje mieszkaniec Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Polak za miesięczne wynagrodzenie będzie mógł wlać do baku 851 litrów. - Nie możemy się poszczycić ani złożami ropy naftowej, ani dobrymi zarobkami. Stąd moc nabywcza naszego pieniądza jest zdecydowanie mniejsza - wyjaśnia Maksymilian Graś, ekspert rynku paliw.

Redakcja poleca:

800 km na jednym baku. Czy to możliwe?
Prawo jazdy. Kolejne zmiany dla zdających
Używana Kia Soul. Wady i zalety

- Na świecie są dużo wyższe podatki i w wielu europejskich krajach, paliwo jest droższe. Przykładowo litr benzyny w Norwegi kosztuje 7,90 zł. Czy to oznacza, że w tym państwie paliwo jest drogie? Dla nas ubogich tak - tłumaczy Włodzimierz Ostaszewski, ekspert rynku paliw.

Ile litrów paliwa można kupić za średnią pensję?

Kraj Ilość paliwa w litrach
Stany Zjednoczone 4924 l
Norwegia 2319 l
Wielka Brytania 2303 l
Niemcy 2255 l
Francja 2025 l
Hiszpania 1647 l
Grecja 1613 l
Czechy 868 l
Polska 851 l
Węgry 709 l

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • janusz (gość)

  A po co aż tyle litrów paliwa kupować?

 • jurek (gość)

  tylko kto w polsce zarabia srednia krajowa powinni napisac ile paliwa w danym kraju mozna kupic za najnizsza krajowa

 • BG (gość)

  Obywatel Stanów Zjednoczonych za swoją średnią płacę może kupić prawie pół tony paliwa. Stany Zjednoczone 4924 l Aaaaaaaaaaa to w USA mają "lekką" benzynkę!!!

 • Yarek (gość)

  "Obywatel Stanów Zjednoczonych za swoją średnią płacę może kupić prawie pół tony paliwa" - "Stany Zjednoczone 4924 l." Hmm czyżby 10 l. paliwa to 1 kg. ??

 • petrol (gość)

  Te zarobki to brutto! Podawajcie wypłatę netto to różnica będzie jeszcze większa.(na zachodzie kwota wolna od podatku ponad 60 000 a w Pl tylko 3 000).Wyjdzie że za minimalną Polak kupi sobie 6 razy mniej paliwa.

 • GJa (gość)

  Tona to proszę szanownych redaktorów 1000 kg, a 4924 l benzyny (USA), to gdyby benzyna ważyła 1kg/l , to było prawie 5 ton. Ponieważ jednak benzyna jest lżejsza od wody (od 0,67 - 0,8 kg/l), to jest to zapewne od 3,3 do 4 ton.

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  i tak macie za tanio, co widać na ulicach, a zwłaszcza pod światłami. Większość to szybkowściekli insekci.

 • pio (gość)

  czy tona to 10000 kg debile

 • szkot54 (gość)

  Haha coraz mniej.. dlatego trzeba inwestować w silniki hybrydowe. To jest dobre rozwiązanie i większość lepszych marek takich jak np. Volvo zdaje sobie z tego sprawę i wypuszcza coraz więcej hybryd. Pewnie już dawno jeździlibyśmy na tańszych źródłach zasilania jakby nie koncerny paliwowe.

 • ja (gość)

  dlatego od dziesiatkow lat amerykanie wywoluja konflikty u arabow co by miec tania rope a europa imigrantow.

 • dario (gość)

  Hehehe we francji zielone kamizelki zaczęły dym od tego że paliwo drogie francuz kupi 2 tysiące litrów za średnią pensję polak nieco ponad 800 litrów i nikt dymu w polsce nie robi tylko wszyscy płacą w dupach się francuzom poprzewracało niech przyjadą do polski i tu zarabiają i płacą ciekawe co wtedy powiedzą :)

 • I.NY to ja wracam ...taka wysoka srednia ??? blazny!!! (gość)

  ...srednia blaznow....to ile$$$

 • I.NY to ja wracam ...taka wysoka srednia ??? blazny!!! (gość)

  ________ __ w tak prostej info...a tyle klamstw....zostaje gdzie jestem....sorry.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości