Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Ile naprawdę pali?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Robert Kwiatek Cała energia dostarczona do silnika samochodu zawarta jest w paliwie. Tu działają prawa fizyki.

Cała energia dostarczona do silnika samochodu zawarta jest w paliwie. Silnik spalinowy charakteryzujący się określoną sprawnością przetwarza ją na pracę mechaniczną, która porusza samochód. Tu działają prawa fizyki.

 Fot. Robert Kwiatek

Jednak zużycie paliwa ma znaczenie marketingowe i dlatego producenci w danych technicznych zamieszczają wyniki pomiarów dokonanych w ściśle określonych warunkach. Silniki różnych pojazdów z racji różnic konstrukcyjnych, kształtu karoserii i sprawności przeniesienia napędu potrzebują na przebycie tego samego dystansu różnych ilości paliwa.

 

Można przyjąć, że pojazdy z silnikami benzynowymi o pojemności skokowej 1,4 – 1,6 l spalają latem 7 - 8 litrów benzyny na 100 km, a zimą 8 – 10. Silniki o pojemności 1,8 - 2,0 l odpowiednio 8 - 9 litrów latem i 10 - 12 litrów zimą. Gdy użytkownik ostro jeździ do podanych wartości można dodać jeszcze litr. Jeśli stwierdzimy, że podczas spokojnej jazdy samochód spala średnio 2 - 3 litry więcej paliwa niż podaje instrukcja obsługi, stanowi to powód do wizyty w stacji obsługi.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Komentarze

  • Radosław (gość)

    jak zmierzyć ilość spalania w corolli 1,3 z 2000r.gdy po zapaleniu się lampki rezerwy do baku 50 litrowego wchodzą najwyżej 42litry? Ile litrów stanowi rezerwa?

  • Artur (gość)

    tankujesz do pełna. resetujesz mały licznik km. Po powrocietankujesz do pełna i sczytujesz ilość przejechanych kilometrów. Potem liczysz : x=(a*100)/b, gdzie a - ilość spalonego paliwa, b - ilość przejechanych km. Proste - na poziomie 3 klasy szkoły podstawowej.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości