Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Ile wynosi kara za brak polisy OC?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważną polisę od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku jej niewykupienia, kierowcy grożą kary, a z tego tytułu na konto Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpłynęło w 2015 roku około 55 mln zł.

Fot. Archiwum W 2016 roku wysokość kary wynosi za samochody osobowe: 3 700 zł, za samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy: 5 550 zł, za pozostałe pojazdy: 620 zł.

Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od rodzaju pojazdu, okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli. Pełną wysokość kary musi zapłacić właściciel pojazdu w sytuacji, gdy okres bez ubezpieczenia przekracza 14 dni. W przypadku krótszych okresów bez ubezpieczenia sankcja jest mniejsza: gdy okres bez ubezpieczenia nie przekracza 3 dni kara, wynosi 20 proc. pełnej opłaty, zaś przy przerwie w braku OC dłuższej niż 3 dni, a nie przekraczającej 14 dni – 50 procent tej opłaty.

Coraz trudniej jest uniknąć kary, gdyż Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zajmuje się egzekwowaniem tych opłat, dysponuje coraz skuteczniejszymi narzędziami do identyfikacji właścicieli aut bez OC.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Polisa OC chroni posiadacza pojazdu i kierowcę przed koniecznością oddawania z własnej kieszeni odszkodowania dla ofiar wypadku spowodowanego nieubezpieczonym pojazdem. Świadczenia te wypłaca ofiarom Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie występuje z tzw. regresem (zwrot wypłaconych kwot) do sprawcy wypadku i nieubezpieczonego posiadacza.  Kierowcom nie opłaca się nie mieć OC nie tylko ze względu na kary za brak tego ubezpieczenia, ale przede wszystkim ze względu na rosnące odszkodowania wypłacane poszkodowanym w wypadkach. Jeśli właściciel auta nie ma polisy OC, w razie szkody będzie ponosił koszty tego odszkodowania. Właściciel pojazdu i sprawca wypadku muszą zwrócić odszkodowanie, które Fundusz wypłaca ofiarom, a kwoty te czasami sięgają kilkuset tysięcy złotych.

Warto zaznaczyć, że prawo do kontrolowania posiadania polisy OC mają nie tylko funkcjonariusze policji, ale również Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego oraz upoważnieni pracownicy wydziałów komunikacyjnych w starostwach powiatowych. Takie prawo ma również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Inspekcja Ochrony Środowiska oraz inne ograny powołane do kontroli ruchu drogowego.

Wysokość kary za brak OC w 2016 roku

 

 

 

Rodzaj pojazdu

Okres bez
ochrony
ubezpieczeniowej

Gradacja
opłaty/rok

Auta
osobowe

Auta
ciężarowe

Pozostałe
pojazdy

 

 

2015

2016

2015

2016

2015

2016

powyżej 14 dni

100%

3500 zł

3700 zł

5250 zł

5550 zł

580 zł

620 zł

od 3 do 14 dni

50%

1750 zł

1850 zł

2630 zł

2780 zł

290 zł

310 zł

poniżej 3 dni

20%

700 zł

740 zł

1050 zł

1110 zł

120 zł

120 zł

Podstawa prawna:

Art. 23.  ust 1, art. 84 ust. 2 , art. 88 ust. 1-3 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2013 r. poz.392 z późn. zm.)

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • mfind (gość)

  Opłaty karnej można uniknąć jeśli np. podstawie posiadanego dowodu ubezpieczenia/dowodów ubezpieczeń kierowca wykaże, że ochrona obejmowała cały rok kalendarzowy, w którym dokonano kontroli (nie trzeba potwierdzać ciągłości ubezpieczenia w poprzednich latach). Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC mfind

 • JAANNA (gość)

  pozostałe pojazdy: 620 zł. A TE POZOSTAŁE TO??????????????????

 • mfind (gość)

  @JAANNA pozostałe pojazdy to np. : motocykl, motorower, ciągnik rolniczy, przyczepa itd. posiadające dowód rejestracyjny dopuszczający je do ruchu. Są to wszystkie inne pojazdy niebędące autami osobowymi, samochodami ciężarowymi, ciągnikami samochodowymi i autobusami :) Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC mfind

 • Dziubek (gość)

  "Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od rodzaju pojazdu, okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli." Czyli co?? Jak nie będę miał OC prze 15 dni grudnia i 15 dni stycznia i trafi mnie policja to zapłacę 10 tyś?? To karanie dwa razy za to samo czyli niezgodnie z prawem.

 • Dziubek (gość)

  "Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od rodzaju pojazdu, okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli." Czyli co?? Jak nie będę miał OC prze 15 dni grudnia i 15 dni stycznia i trafi mnie policja to zapłacę 10 tyś?? To karanie dwa razy za to samo czyli niezgodnie z prawem.

 • Ubea (gość)

  Dziubek, kara jest nakładana tylko za okres braku OC w roku kalendarzowym, w którym odbyła się kontrola. A zatem jak nie masz OC przez 15 dni grudnia 2015 i 15 dni stycznia 2016, a kontrola odbędzie się w 2016, to dostajesz karę jedynie za 15 dni stycznia. A o tym, czy można zmniejszyć karę za brak OC, poczytasz tutaj: https://ubea.pl/Czy-mozna-zmniejszyc-kare-za-brak-OC%2Cartykul%2C1062/

 • mfind (gość)

  @Dziubek Liczy się rok w którym wykryta została przerwa w ubezpieczeniu, tak więc w zależności od czasu, byłby to rok 2015 lub 2016, nie naliczono by Ci podwójnej opłaty karnej. Podrzucam Ci fajny, treściwy i krótki artykuł o tym jak UFG funkcjonuje i wbrew pozorom w czym jego obecność może pomóc a w czym zaszkodzić https://www.mfind.pl/akademia/dochodzenie-odszkodowan/ufg/ Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC

 • kol348 (gość)

  Jest to następna armia gęb do wyżywienia za społeczne pieniadze i co to ma się do tzw demokracii? podnoszonej cały czas w Plsce jak nie kożystam z samochodu zmusz się mnie do płacenia characzu w postacji OC !!! może jestem chory może poprostu nie bendę kożystał z samochodu prez 6m-cy czy przez 1 rok dla czego mam wyzłomować samochód jezeli jest on pełnospraeny żeby nie płacić OC jaka jest to w RP z demokracją? ,przecierz obywaletowi który nie posada ważnego ubezpieczenia OC a korzysta z pojazdu Policja moż zatrzymać dowód rejestracyjny i nałożyć odpowiedni mandat. WŚCIEKŁY EMERYT!!! Zwrócę się z tym zapytaniem do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości