Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Import z ulgą

Data publikacji: Autor: (mu)

Prywatny import samochodów praktycznie ustał. W ostatnich tygodniach służby celne zauważają jednak, że sprowadza się tych aut nieco więcej, głównie przez przejścia na granicy polsko-niemieckiej.

Prywatny import samochodów praktycznie ustał po tym, jak Ministerstwo Finansów wprowadziło zaporową akcyzę - sięgającą nawet 65 proc. - na auta starsze niż 2-letnie. W ostatnich tygodniach służby celne zauważają jednak, że sprowadza się tych aut nieco więcej, głównie przez przejścia na granicy polsko-niemieckiej.

Zasadnicze przepisy dotyczące importu samochodów nie zmieniły się, stawki akcyzy nie spadły. Z początkiem sierpnia zmieniły się jedynie wytyczne dotyczące zasad naliczania stawek podatku. I to wystarczyło. Te wytyczne to kilka ulg, zaleconych przez Naczelny Sąd Administracyjny. Dzięki nim można zapłacić mniejszy VAT i akcyzę oraz - w przypadku samochodów spoza Unii - także cło.

Importowany pojazd wycenia się przede wszystkim w oparciu o fakturę przedstawioną przez importera. Kiedy jednak wartość auta na rachunku jest widocznie zaniżona, wylicza się wartość auta w oparciu o tzw. ceny katalogowe. Tę wycenę obniżało się do końca lipca tylko o opłaty celno-podatkowe. Teraz można zastosować kilka ulg, m.in. z tytułu marży, ewentualnych korekt uwzględniających stan pojazdu, np. uszkodzenia.

Nowością jest także zasada odliczania akcyzy od wartości samochodu. Obecnie jej wysokość jest uzależniona od rocznika i pojemności silnika pojazdu. Wcześniej odliczało się ją według jednej, najniższej stawki.

Importer, który sprowadza do kraju auto "załapujące się" na wszystkie powyższe ulgi, może zapłacić o blisko 50 proc. niższy VAT i akcyzę. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak często. Mimo to niższe opłaty nie powodują, iż traci na tym Skarb Państwa. import bowiem znacznie wzrósł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości