Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Inspektorzy na drogach

Data publikacji: Autor: (maj)

Od 1 października na drogach, oprócz policji i celników, można spotkać pracowników Inspekcji Transportu Drogowego.

O d 1 października na drogach, oprócz policji i celników, można spotkać pracowników Inspekcji Transportu Drogowego. Ubrani są w zielone mundury i białe czapki. Mają prawo do noszenia broni.

Inspektorzy zatrzymujący i kontrolujący pojazdy na drodze muszą być w pobliżu oznakowanego pojazdu służbowego i muszą być umundurowani. Żeby byli lepiej widoczni, będą mieli żółte kamizelki ostrzegawcze z napisem "Inspekcja Transportu Drogowego".

Inspekcja powstała jako formacja wyspecjalizowana w kontroli przestrzegania przepisów w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu drogowego. Dotyczy to też transportu niezarobkowego.

Kontroli inspektorów nie podlegają tylko samochody osobowe przeznaczone do przewozu do 9 osób łącznie z kierowcą (pod warunkiem, że jest to transport niezarobkowy) oraz pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Wszystkie inne samochody mogą być poddane kontroli bardziej szczegółowej niż kontrole drogówki. Inspektorzy mogą bowiem sprawdzać nie tylko dokumenty kierowcy i pojazdu, ale też wszystkie dokumenty spedycyjne.

Chodzi między innymi o kontrole przestrzegania warunków nałożonych przepisami na transport. Zatem inspektorzy kontrolują między innymi czas pracy kierowców, przestrzeganie warunków transportu zwierząt i przewozu materiałów niebezpiecznych, szybko psujących się artykułów żywnościowych i odpadów.

Pracownicy Inspekcji Transportu Drogowego, wykonujący czynności służbowe, mają prawo wejść do pojazdu, skontrolować dokumenty, urządzenia pomiarowo-kontrolne w pojeździe oraz mogąsprawdzić masę, nacisk osi i wymiary pojazdów.

Kontroli "inspektorów drogowych" podlegają zarówno kierowcy (wykonujący transport zarobkowy, jak i niezarobkowy), jak i wykonujący taką działalność gospodarczą przedsiębiorcy.

W planie jest utworzenie "centralnej ewidencji naruszeń", gdzie będą gromadzone dane i informacje o przedsiębiorcach i kierowcach oraz popełnianych przez nich naruszeniach prawa. Będą tam spływać informacje z kontroli z całej Polski, co pozwoli na wychwytywanie łamiących przepisy. Ustalone w ustawie kary za naruszenia przepisów sięgają 15 tysięcy złotych.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości