Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Instalacja w używanym aucie LPG – okazja czy zagrożenie?

Data publikacji: Autor: Autotesto.pl

Fot. Opel Instalacje LPG nie tracą na popularności. Nawet w dobie niskich cen paliw zapewniają wymierne oszczędności. Pytanie tylko czy warto wybrać używane auto z zamontowaną instalacją, czy zlecać wykonanie tej usługi już po zakupie pojazdu.

Fot. OpelProducenci walczą o klienta, montując silniki z doładowaniem, diesle, które prawie nie spalają paliwa albo hybrydy, w wielu krajach zyskujące na popularności dzięki ulgom podatkowym. Co ciekawe, popyt na poczciwą instalację gazową nie spada, mimo że trudniej podłączyć ją w nowszych modelach. Należy zauważyć, że instalacja LPG w nowoczesnych motorach z bezpośrednim wtryskiem nie jest zbyt opłacalna. Wpływa na to głównie bardzo wysoki koszt montażu oraz konieczność spalania wraz z gazem niewielkich ilości benzyny.

Zakup auta z zamontowanym LPG
Zamontowana instalacja gazowa może stanowić silną kartę przetargową w momencie sprzedawania auta. Głównym argumentem jest fakt, iż potencjalny nabywca nie będzie musiał tracić czasu na jej podłączanie i będzie mógł od razu rozpocząć oszczędną jazdę. Warto jednak pamiętać o kwestiach, których sprawdzenie przed zakupem jest konieczne.

Samochody z zamontowaną instalacją LPG są zwykle intensywnie eksploatowane - biją rekordy rocznych przebiegów,  zatem nie powinniśmy wierzyć w niski stan licznika. Dlaczego? Instalacji gazowej nie montuje się, by mało jeździć. Kolejna sprawa to fakt, że silnik zwykle gorzej znosi jazdę na gazie niż na benzynie. To powoduje szybsze zużycie i konieczność większej dbałości o szczegóły, np. częstszą wymianę oleju.

- Niejednokrotnie decyzja o sprzedaży auta zapada, gdy motor zaczyna domagać się poważniejszego remontu bądź nie udaje się wystroić instalacji LPG i mimo wielu starań silnik nie pracuje prawidłowo na alternatywnym paliwie. To problemy łatwe do zdiagnozowania, zatem powinny być sprawdzone przed zakupem auta - mówi Ekspert z serwisu Autotesto.pl.

Samodzielny montaż
Instalacje LPG nie są tanie. Wysokiej jakości systemy do mocnych silników mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a świeżo po kupnie auta nowi właściciele często nie dysponują takimi pieniędzmi. Kolejny problem to czas. Konieczne jest znalezienie wykwalifikowanego warsztatu i pozostawienie w nim samochodu na jakiś czas. Ostatnia kwestia to eksploatacja. Aby inwestycja się zwróciła, trzeba naprawdę dużo jeździć. Inaczej montaż LPG zwyczajnie nie ma sensu.

- Korzyści ze zlecania montażu instalacji LPG jest jednak wiele. Nie musimy martwić się o historię serwisową układu, ponieważ znamy ją od samego początku. Ponadto samodzielne wybranie firmy i możliwość czuwania nad prawidłowym montażem jest dużym plusem. Kolejna sprawa to silnik. Jeśli dotychczas jeździł tylko na benzynie, mamy większą pewność, że jest w dobrym stanie i nasza instalacja gazowa jeszcze długo będzie z nim dobrze współpracować - wyjaśnia Ekspert z serwisu Autotesto.pl.

Najwięcej zależy od budżetu przeznaczonego na zakup samochodu. Auto z zamontowaną już instalacją gazową będzie tańsze w eksploatacji. Nabywca ponosi jednak ryzyko. Decyzję warto oszacować, z perspektywy planowanego przebiegu, które z rozwiązań będzie dla nas korzystniejsze.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • damen (gość)

    to zależy w dużej mierze od kogo i gdzie kupujemy, ja do tej pory miałem 2 auta na lpg, jedno kupiłem z gazem (instalacja BRC, zakładana we Włoszech) ale nie od handlarza tylko sam się wybrałem i zrobiłem na tym aucie jeszcze prawie 100 tys.km zanim sprzedałem, drugie już kupowałem u Polsce i tu wolałem bez LPG i sam założyć (też sekwencja BRC, skoro się już raz sprawdziła), chodzi idealnie po dziś dzień. Także jeśli chodzi o zakup auta z lpg czy bez - lepiej nie ufać okazjom bo ich po prosty nie ma. Najlepsze są sprawdzone rozwiązania.

  • Markowy Marek (gość)

    Jak kupowałem swoją Skodę to już z lpg. chciałem by było już z gazem zamontowane od razu. odpukać... nic sie nie dzieje, sprawnie jeździ. zresztą przed zakupem auta podjechałem na diagnostykę do mechanika. jeźdzę bez żadnych problemów. Gdybym kupił auto bez gazu bałbym się że zanim bym się zdecydował na jakąś instalacje, znalazł dobry warsztat to poł roku bym jeszcze jeździł na benzynie. P.S. też mam wmontowane BRC :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości