Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Instalacje gazowe do silników TSI - czy ich montaż się opłaca?

Data publikacji: Autor: Piotr Walczak

Instalacje gazowe do silników TSI - czy ich montaż się opłaca? W Polsce jeździ ponad 2,6 miliona aut zasilanych autogazem. Stosunkowo nowym rozwiązaniem są instalacje do silników TSI. Czy warto decydować się na ich montaż?

Silniki benzynowe TSI zostały opracowane przez koncern Volkswagena. Wtrysk paliwa następuje tu bezpośrednio do komory spalania. W jednostkach tych stosuje się też turbosprężarki, a w niektórych także kompresor.

Zobacz też: Instalacja CNG - ceny, montaż, porównanie z LPG. Poradnik

Wzrost zainteresowania samochodowymi instalacjami gazowymi spowodował, że ich producenci zaczęli oferować je także do aut z silnikami TSI. Kierowców, którzy jednak decydują się na to rozwiązanie, nie ma wielu. Zarówno na forach motoryzacyjnych, jak i w warsztatach ciężko znaleźć użytkowników mających doświadczenie w jeździe takimi autami.

Kalkulator LPG: ile zaoszczędzisz jeżdżąc na autogazie

Jak działa instalacja gazowa w silnikach TSI?

- Montaż instalacji gazowej do samochodów z silnikami z bezpośrednim wtryskiem paliwa do niedawna był trudny do wykonania, dlatego nie ma ich jeszcze dużo na naszych drogach. Problemem było dopracowanie instalacji, która chroniłaby silnik i wtryskiwacze. Te ostatnie muszą być chłodzone intensywniej niż w tradycyjnych jednostkach benzynowych - mówi Jan Kuklik z Auto Serwisu Księżyno.

Wtryskiwacze benzynowe zamontowane w silnikach TSI znajdują się bezpośrednio w komorze spalania. Gdy nie pracują, nie są chłodzone, co może spowodować ich uszkodzenia.

Zobacz też: Diesel na LPG - komu taka instalacja gazowa się opłaca? Poradnik

Instalacje gazowe do samochodów z silnikami TSI łączą dwa systemy - zasilania benzynowego i gazowego, pokonując problem wtryskiwaczy benzynowych okresowym dotryskiem benzyny. To ona chłodzi wtryskiwacze. Taki system trudno nazwać alternatywnym zasilaniem gazowym, ponieważ silnik zużywa jednocześnie i benzynę, i gaz - w proporcjach zależnych od jego obciążenia. W związku z tym okres zwrotu zamontowanej instalacji gazowej wydłuża się i najlepsze wyniki daje w samochodach pokonujących długie trasy.

- Jeśli ktoś jeździ głównie w trasie, to w około 80 procentach auto zasilane jest gazem - tłumaczy Piotr Burak, kierownik serwisu Skody Pol-Mot Auto w Białymstoku, montującego instalacje LPG do Skody Octavii z jednostką 1.4 TSI. - W mieście taki samochód w połowie zużywa gaz, w połowie benzynę. Przy każdym zatrzymaniu, zasilanie przełączane jest na benzynowe.

Piotr Burak wyjaśnia, że podczas pracy silnika na biegu jałowym, nie jest on zasilany gazem ze względu na zbyt wysokie ciśnienie benzyny w szynie wtryskowej.

Co istotne, przejścia z zasilania benzynowego na gazowe oraz dodatkowe dotryski benzyny są niezauważalne dla kierowcy, ponieważ przełączanie odbywa się stopniowo - cylinder po cylindrze.

Na co uważać?

Piotr Nalewajko z wielomarkowego Q-Service w Białymstoku, należącego do firmy Konrys, tłumaczy, że montaż instalacji LPG w silnikach typu TSI jest możliwy tylko pod warunkiem wcześniejszego sprawdzenia na podstawie kodu silnika, czy dana jednostka napędowa może współpracować ze sterownikiem instalacji gazowej. Indywidualne oprogramowanie jest do każdego z typów silnika.

Zobacz też: Instalacja gazowa do auta - jakie samochody najlepiej znoszą LPG

Potwierdza to Wojciech Piekarski z białostockiej firmy AC, która produkuje sterownik do silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny.

- Zrobiliśmy szereg testów i naszym zdaniem instalacje LPG w silnikach z bezpośrednim wtryskiem TSI, jak też DISI w Maździe, działają bez problemów. Montujemy je od listopada 2011 roku i do tej pory nie spotkaliśmy się z reklamacją - twierdzi przedstawiciel AC. - Trzeba pamiętać, że do każdego silnika jest inny kod. Na przykład nasz sterownik obsługuje pięć kodów. Są to silniki FSI, TSI i DISI. 

Co ciekawe, sam Volkswagen nie poleca montażu instalacji LPG do samochodów tej marki z silnikami TSI.

- Jest to ekonomicznie nieuzasadnione, gdyż zbyt wiele przeróbek należałoby wykonać w takich jednostkach, aby je dostosować - mówi Tomasz Tonder, kierownik PR w dziale samochodów osobowych VW.  

Zobacz też: Instalacja gazowa - jak przystosować auto do jazdy na LPG - poradnik

Eksploatacja i ceny

Kierownik serwisu Pol-Mot Auto przypomina, że jeżdżąc autem z silnikiem TSI i instalacją gazową, należy pilnować wymiany tzw. filtra małego instalacji LPG - co 15 tys. km, jak też dużego - co 30 tys. km. Zaleca się przeprowadzić regenerację parownika co 90-120 tys. km.

Kalkulator LPG: ile zaoszczędzisz jeżdżąc na autogazie

Instalacja gazowa montowana w na przykład serwisach Skody do Octavii 1.4 TSI - bez utraty gwarancji na auto - kosztuje 6350 zł. Jeśli zdecydujemy się na taką usługę w używanym samochodzie u któregoś z producentów instalacji, będzie trochę taniej. Ale nadal zapłacimy w granicach 5000 zł.

- Orientacyjnie jest około 30 procent drożej niż przy zwykłych instalacjach sekwencyjnych - mówi Wojciech Piekarski z AC.

Tekst i zdjęcia: Piotr Walczak

Instalacje gazowe do silników TSI - czy ich montaż się opłaca?
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Instalacje gazowe do silników TSI - czy ich montaż się opłaca?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Tomekk (gość)

    Polecam Mati Autogaz (autogaz.swidnica.pl). Panowie znają się na instalacjach gazowych, a najnowsze silniki z wtryskiem bezpośrednim to ich specjalność. Czytaj więcej: https://www.wyborkierowcow.pl/lpg-w-samochodzie-rodzaje-przyklady-instalacji-koszty/#comment-1072

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości