Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Inteligentne światła

Data publikacji: Autor: PRO

Mercedes planuje wprowadzić od wiosny 2003 roku do wszystkich swoich samochodów aktywny system oświetlenia ze światłami typu Bi-Xenon.

Wspólnie z producentem reflektorów Hella, Mercedes opracował aktywne oświetlenie, w większym stopniu oświetlające drogę przed autem podczas jazdy w zakręcie. Dotychczas na zakrętach droga oświetlana jest tylko w niewielkim stopniu. Większa część oświetlenia kierowana jest poza drogę. Patent polega na wykrywaniu przez specjalne czujniki obrotu kół i kierownicy, określając kąt skrętu. Po analizie danych elektroniczny układ przy wykorzystaniu silników koryguje w poziomie położenie świateł. Jeśli dotychczas przy jeździe w zakręcie droga oświetlana była na odległość 30 metrów, nowy system pozwala wydłużyć strumień światła o kolejnych 25 metrów. Tym samym oświetlenie drogi poprawia się o prawie 90 procent. Szybkość pracy reflektorów zależy także od prędkości auta - przy szybkiej jeździe reakcja i ustawienie świateł trwa krócej. Inną zaletą systemu jest ciągła kontrola oświetlenia w zależności od stanu drogi po której się poruszamy.

Dzięki temu w mniejszym stopniu oświetlamy nadjeżdżające z przeciwka pojazdy. Nowy rodzaj oświetlenia pojawi się w samochodach Mercedesa wiosną 2003 roku - dotyczy to tylko aut wyposażonych seryjnie lub opcjonalnie w swiatła typu Bi-Xenon. W przyszłości urządzenie to pojawi się zapewne także w samochodach z tradycyjnym oświetleniem.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości