Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38117 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Wiadomości / Technologia

Inteligentny system oświetlenia samochodu. Większe bezpieczeństwo i komfort jazdy

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda

Fot. Skoda Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów mających wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Światła umożliwiają nie tylko jazdę po zmroku, ale także sprawiają, że auto jest widoczne dla innych kierowców. Producenci samochodów cały czas unowocześniają system oświetlenia pojazdów. Przykładem może być oświetlenie Matrix LED w odświeżonej Skodzie Superb.

Od dawna jednym z głównych problemów, z którymi po zmroku spotykają się użytkownicy pojazdów jest oślepiający snop światła auta jadącego z naprzeciwka. Czasem jest to spowodowane tym, że kierowca takiego pojazdu zbyt późno zmieni światła drogowe na światła mijania. Częściej wpływ na to ma złe ustawienie świateł. Kierowcy nie tylko nie dbają o to, aby mieć dobrze ustawiony snop światła. Zapominają też, że po dociążeniu tyłu pojazdu trzeba skorygować ustawienie reflektorów pokrętłem korektora znajdującym się na desce rozdzielczej.

Producenci samochodów od dawna koncentrują swoje działania na tym, aby w ich pojazdach wyeliminować, bądź chociażby zredukować te negatywne zjawiska.

Przed laty rewolucją było wprowadzenie świateł ksenonowych. Z jednej strony zapewniono kierowcy bardzo dobre oświetlenie drogi, a z drugiej zwolniono go z obowiązku pamiętania o tym, aby ręcznie dostosowywać snop światła do obciążenia auta. Reflektory ksenonowe są bowiem wyposażone w automatyczny system korygujący ustawienie świateł.

Fot. Skoda Z kolei kilka lat temu pojawiło się oświetlenie oparte na diodach LED stosowane nie tylko jako światła do jazdy dziennej, ale także jako światła główne. Światła LED pozwoliły na dalszy rozwój systemów oświetlenia.

Obecnie wysiłki konstruktorów skupiają się na tym, aby użytkownik pojazdu nie musiał przełączać świateł drogowych na światła mijania. Czyli aby miał zapewnione odpowiednie oświetlenie drogi, zaś kierowcy nadjeżdżający z przeciwka nie byli oślepiani. Takie zadanie spełnia adaptacyjne oświetlenie Matrix LED w najnowszej wersji Skody Superb.

Jak informuje producent, prace nad tą technologią trwały prawie cztery lata. System Matrix LED cechuje wielosegmentowa budowa reflektorów oraz szeroki i intensywny snop światła. Głównym elementem systemu jest dwufunkcyjny moduł LED, który jest źródłem świateł mijania i drogowych. Znajdują się tam jeszcze dodatkowo trzy reflektory będące częścią świateł drogowych i zwiększające ich moc.

System działa w ten sposób, że komputer pokładowy auta wykrywa pojazdy znajdujące się z przodu lub nadjeżdżające z naprzeciwka i wyłącza poszczególne moduły automatycznie regulując wiązkę światła, która może oślepiać innych kierowców. W skład systemu wchodzi również kamera umieszczona za przednią szybą, która przekazuje sygnał do komputera, a ten z kolei wysyła polecenia do reflektorów. Co ciekawe, system korzysta również z danych mapy nawigacji GPS. Dlatego m.in. pełna wiązka światła dostępna jest tylko poza terenem zabudowanym.

Matrix LED reaguje również podczas zbliżania się do skrzyżowania czy pokonywania zakrętu, doświetlając przestrzeń przed i obok Skody Superb.

Ponadto dzięki technologii światłowodowej reflektory mogą pełnić rolę świateł dziennych, pozycyjnych i kierunkowskazów. W ten sposób spełniają też rolę atrakcyjnego elementu stylistycznego nadając Skodzie Superb charakterystycznego wyglądu w dzień i w nocy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Skoda Superb zdjęcia

Skoda Superb dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Skoda Superb Cena