Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Interes na aucie zastępczym

Data publikacji: Autor: (ks)

Fot: Maciej Pobocha Po polskich sądów trafia coraz więcej spraw o odszkodowanie za wynajem samochodu w czasie naprawy auta po wypadku.

Prezesi niektórych sądów mówią już nawet o lawinie takich spraw, a wszystko zaczęło się pod koniec roku 2011 po jednym z Fot: Maciej Pobochaorzeczeń Sądu Najwyższego. Stwierdzono, że ubezpieczenie OC zawiera celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki poniesione z tytułu wynajmu auta zastępczego. A takiego odszkodowania mogą się domagać nie tylko przedsiębiorcy ale również osoby nie prowadzące działalności gospodarczej.

Od tamtego czasu zaobserwowano zjawisko polegające na tym, że o odszkodowania upominają się nie sami poszkodowani, tylko firmy mające największy udział w polskim rynku wynajmu aut. Dlaczego firmy tak postępują? Otóż procedura jest taka: wynajmują one poszkodowanym w wypadku swoje pojazdy, na czas naprawy ich auta, a w zamian domagają się cesji wierzytelności z tytułu poniesionej szkody w stosunku do ubezpieczyciela sprawcy. Cesję rozlicza się bezgotówkowo, a stawki za wynajem samochodów są z reguły znacznie wyższe od obowiązujących na rynku. Jeśli ubezpieczyciel wypłaca pieniądze firmie wynajmującej poszkodowanemu auto zastępcze nie ma problemu. Pojawia się on dopiero wtedy, gdy ubezpieczyciel kwestionuje wysokość roszczenia i wówczas sprawa trafia do sądu.

Kierowane pozwy dotyczą wypłat za cały najem albo za czas, którego nie uznały firmy ubezpieczeniowe. W grę wchodzą sumy od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości