Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

ITD działa niezgodnie z konstytucją

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Archiwum Polskapresse Jak podaje portal "tvn24.pl", zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich obecne przepisy dotyczące funkcjonowania fotoradarów Inspekcji Transportu Drogowego w Polsce są niezgodne z konstytucją. Rzecznik wysłał w tej sprawie pismo do resortu transportu.

Fot. Archiwum PolskapressePrzypomnijmy, że od lipca 2011 roku system nadzoru ruchu drogowego, którego trzon stanowią stacjonarne fotoradary, zarządzany jest przez Inspekcję Transportu Drogowego. Na podstawie przepisów znowelizowanych właśnie w 2011 roku instytucja ta gromadzi, przetwarza oraz usuwa dane dotyczące kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Jak się jednak okazuje, treść ustawy mówi, że sposób i tryb gromadzenia tych informacji powinien zostać określony w rozporządzeniu ministra transportu. Tymczasem, pomimo upływu 14 miesięcy, takie rozporządzenie nie zostało jeszcze wydane. Co więcej, konstytucja mówi, że zasady oraz tryb gromadzenia i udostępniania informacji musi zawierać ustawa, a nie rozporządzenie. W związku z tym, zdaniem RPO, mamy do czynienia z wadliwym prawem.

Teresa Lipowicz, pełniąca funkcję RPO, przekazała już w tej sprawie list do ministerstwa transportu z prośbą o zajęcie stanowiska. Liczy, że resort dostosuje ustawę do wymogów konstytucyjnych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Majster (gość)

  Bardzo ciekawe.W takim razie skoro fotoradary działają na podstawie wadliwego prawa,powinno się oddać całą kasę z mandatów niesłusznie zasądzonych...Poza tym, jak zwykle w PL - prawo,które już działa-okazuje sie wadliwym...patałachy

 • No to oddać kase i.... (gość)

  przestać się wygłupiać,z tym zbieraniem danych o obywatelach i wystawianiem mandatów.

 • kinol (gość)

  ja już dziękuję.spadam z tego pięknego kraju.

 • Sebastian (gość)

  To co mam teraz zrobić z mandatami od ITD, które mi zrobił fotoradar? Płacić czy nie? Jak nie odeślę wypełnionych dokumentów to straszą sądem. Jak odeślę wypełnione to dostanę mandat już do zapłacenia. Jak go nie zapłacę to zapewne komornik ściągnie mi go z pensji. Czy ktoś wie jak mam postąpić w tej sytuacji?

 • meander (gość)

  To jakieś poronione pomysły... Skoro wadliwość prawa wyklucza jego właściwe stosowanie, niech oddają kasę a nie łatają z naszych pieniędzy dziurę w budżecie... budżetówka... ITD:nielegalnie kasę ściągają, zdjęć nie udostępniają i żądają podawania danych osobowych do ewidencji, dobre, tylko ten kraj jest tak wspaniałomyślny i przychylny obywatelom, ale ponoć żyjemy w wolnym państwie, tyle że zniewoleni przez wadliwy system prawny ... akto ma władzę ten ją nadużywa!!! Jest mi wstyd za władze tego kraju... P.S. Jeszcze podatki podnieście do kilku tysięcy złotych a wszyscy opuszczą ten kraj..... rzygać się chce!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości